Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v sobotu  podle očekávání ponechala celkový limit své těžby beze změny na úrovni, na níž je již dva roky. Sdělil to po schůzce ministrů OPEC v ekvádorské metropoli Quito prezident organizace a ekvádorský ministr ropného průmyslu Wilson Pastor. Rozhodnutí nechat těžební kvótu přijal ropný kartel i přes výrazný růst cen v posledních týdnech a předpovědi budoucího růstu poptávky.

Pastor po zasedání dodal, že ministři se na další pravidelné schůzce sejdou až 1. června, i když mezitím mohou v případě potřeby svolat mimořádné zasedání. Jeden z delegátů poté agentuře Reuters sdělil, že hlavním kritériem pro svolání mimořádné schůzky bude cena ropy nad 90 dolary za barel. To je úroveň, nad kterou americká lehká ropa WTI dočasně vystoupila tento týden, a to poprvé za více než dva roky.

O určité překvapení se na schůzce postaral saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí, když řekl, že i nadále preferuje cenu ropy v rozmezí 70–80 dolarů za barel. Toto pásmo sice označoval Nuajmí za žádoucí téměř celou dobu od léta 2007, před měsícem však naznačil, že horním maximem jeho rozpětí je nyní spíše 90 dolarů.

Jiní ministři vyjádřili s nynější cenovou úrovní spokojenost. Jen venezuelský ministr Rafael Ramírez za přiměřenou cenu označil úroveň 100 dolarů za barel.

Limit produkce 11 zemí OPEC bez Iráku je na úrovni 24,84 milionu barelů ropy denně už dva roky, od prosince 2008. Tehdy jej kartel kvůli globálnímu ekonomickému propadu snížil o rekordních 4,2 milionu barelů.

Zástupci ropného kartelu poukazují na to, že zásoby ropy na trhu jsou více než dostatečné a v průmyslových zemích jsou ještě pod vlivem nedávné recese příliš vysoké. Někteří říkají, že za poslední růst cen mohou do značné míry spekulanti. To by pro členy OPEC znamenalo, že zvyšovat kvůli tomu produkci, a tlačit tak cenu ropy dolů, by nedávalo smysl.

Ropa se držela po většinu tohoto roku mezi 70 až 80 dolary za barel. Na podzim však začala růst a tento týden se americká ropa WTI dostala nad 90 dolarů za barel, nejvýše za 26 měsíců.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v pátek zvýšila odhad růstu světové poptávky po ropě pro příští rok o 130 000 barelů na 1,32 milionu barelů denně (b/d). OPEC však odhad růstu poptávky v obdobné prognóze nechal prakticky beze změny na 1,18 milionu b/d. IEA, která je poradcem západních odběratelských zemí, předpokládá, že OPEC bude muset příští rok kvůli vyšší poptávce těžbu zvýšit, ropný kartel s tím však zatím nepočítá.

OPEC se domnívá, že nabídka ropy zůstane i přes zvýšenou spotřebu v souladu se situací na trhu. Generální tajemník organizace Abdalláh Badrí v pátek uvedl, že OPEC zvýší těžbu, až když zjistí skutečný nárůst poptávky. Dodal, že produkci nezvýší ani v případě růstu ceny na 100 dolarů, jestliže uvidí, že cenový růst je založen na spekulaci.