Rozpočtový deficit Spojených států v listopadu dosáhl 150,4 miliardy dolarů (2,86 bilionu Kč) a byl za tento měsíc nejvyšší v americké historii. Plyne to z pátečních údajů ministerstva financí USA.

V deficitu byly federální finance již 26. měsíc po sobě, což je nová nejdelší šňůra amerických schodků vůbec. Ekonomové podle agentury Reuters čekali v listopadu schodek 132 miliard dolarů po deficitu 120,3 miliardy USD před rokem.

Vláda prezidenta Baracka Obamy od svého nástupu stále ještě nezažila měsíc, kdy by ve svém hospodaření viděla kladná čísla. Čeká se, že v celém fiskálním roce do konce příštího září deficit třetí rok po sobě přesáhne bilion dolarů.

V říjnu, prvním měsíci fiskálního roku, rozpočtový deficit dosáhl 140,4 miliardy USD, což byl třetí nejvyšší říjnový schodek. Proti loňskému rekordnímu měsíčnímu deficitu 176,4 miliardy USD však byl o 20 procent nižší. Za první dva měsíce roku schodek činil 291 miliard dolarů a byl o šest miliard USD nižší než před rokem.

Deficit za loňský fiskální rok dosáhl 1,29 bilionu USD a byl druhý nejvyšší po předloňském rekordu 1,42 bilionu USD. V přepočtu na výkon ekonomiky schodek činil 8,9 procenta hrubého domácího produktu po předloňských deseti procentech.

Obama jako svůj první významnější krok ke snížení deficitu navrhl před dvěma týdny zmrazení platů federálních zaměstnanců na dva roky. Mělo by to ušetřit 60 miliard dolarů, z hlediska ročního deficitu spíše jen symbolická suma.

Prezidentova komise pro řešení deficitu a státního dluhu složená ze zástupců obou politických stran předložila minulý týden konečný návrh na dlouhodobé snížení deficitu. Návrh sice získal podporu většiny členů, avšak nikoli tolika, aby to stačilo na předání návrhu k projednání Kongresu. Ozdravení veřejných financí bude hlavním úkolem nové Sněmovny reprezentantů pod kontrolou republikánů, kteří listopadové volby vyhráli mimo jiné díky slibům rázných rozpočtových škrtů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru