Období, kdy stavební spořitelny prakticky nesahaly na poplatky, je u konce. Dva z pěti tuzemských ústavů, Stavební spořitelna České spořitelny a Stavební spořitelna Wüstenrot, od ledna některé služby zdražují.

Schválené snížení státní podpory stavebního spoření od Nového roku totiž podle ústavů povede k masivnímu snížení vkladů. A spořitelnám tak hrozí, že jim kvůli úbytku klientů klesnou výnosy , a tak se je snaží udržet právě třeba i vyššími poplatky.

Ve stavebních spořitelnách leží na vkladech kolem 420 miliard, přes 300 miliard je na starých smlouvách, které mohou klienti ukončit.

Samotné spořitelny ale uvádějí jiný důvod."Je to důsledek zvýšených nákladů, které nám vznikly kombinací různých důvodů. Zavádíme nové služby a kromě toho budeme mít kvůli nové legislativě mnohem vyšší výdaje na administrativu. Bez ní by zvýšení poplatků nemuselo být takové," vysvětluje Jiří Plíšek, šéf Stavební spořitelny ČS.

Zdražení se dotkne více než miliónu Čechů

Česká spořitelna od ledna zdraží klientům vedení účtu z vkladů a úvěrů o pět korun na 310 korun ročně. Změna se týká zhruba jednoho a čtvrt milionu Čechů. "Jde o klienty, kteří uzavřeli smlouvu na spoření s dvouprocentním úrokem nebo mají úvěr s úrokem 4,75," říká Zdeňka Blechová, mluvčí této spořitelny. Klientům se staršími smlouvami, na nichž jsou nyní vyšší poplatky, Buřinka cenu nezmění.

Nově však bude Stavební spořitelna ČS vyžadovat 495 korun za sjednání smlouvy o spoření po internetu. Ta je dosud zdarma, ale podle Plíška šlo jen o "startovací" cenu, která se nyní překlopí do standardního poplatku. V řádu stokorun zaplatí klienti nově i za některé služby související s úvěry. Například za změnu zástavní smlouvy k pohledávce z pojistného plnění.

Také Wüstenrot od ledna zvýší poplatek za vedení úvěrového účtu, a to z 250 na 300 korun ročně. Cena za potvrzení o vývoji úvěru se zvýší ze současných 50 na 150 korun.

Vyšší úroky nezabraly

Ještě během podzimu, kdy již bylo vícemnéně jasné, že dojde ke snížení státní podpory, se přitom spořitelny spíše snažily klienty udržet a avizovaly zvýšení úroků. Již během října ústavy zaznamenávaly větší výběry peněz než ve srovnatelném období vloni a tak reagovaly tím, že lidem na nových smluvách nabízejí lepší podmínky než dosud.

Od října zvedla úročení vkladů o půl procenta na 2,5 % stavební spořitelna Wüstenrot.  Nejvyšší úrokovou sazba na trhu, se přitom běžně pohybovala kolem dvou procent.

Nové lákadlo nabídla na podzim i Modrá pyramida. Ta na nově uzavíraných smlouvách nabídla na jeden rok k běžným dvěma procentům úroku další dvě procenta. Toto dodatečné úročení se ale bude vztahovat pouze na částku, kterou klient vloží na svůj účet v průběhu čtyř měsíců po uzavření smlouvy.

Kromě toho spořitelny nabízejí v rácmi svých předvánočních kampaní nejrůznější dárky a zvýhodnění.

Zdá se, ale že snaha přilákat či udržet klienty nezafungovala tak dobře,takže spořitelny sáhly po zvýšení poplatků.

Nový zákon změní trh

Podle šéfa Asociace stavebních spořitelen Vojtěcha Lukáše finanční dopady nového zákona o spotřebitelském úvěru, který začne platit od Nového roku, pocítí všechny spořitelny.

Zákon po nich chce, aby klientovi nově poskytovaly obsáhlé předsmluvní informace o půjčce a také ho podrobněji informovaly o skutečných nákladech úvěru. "V jednotlivých společnostech si to vyžádalo investice v milionech korun. Suma požadovaných informací pro klienta s jednoduchým úvěrem představuje 20 až 30 stran dokumentů," uvedl Lukáš. To se podle něho může časem promítnout i do vyšších poplatků za zpracování úvěrů.

Zda budou zdražovat i další spořitelny zatím zůstává otázkou. Na novém sazebníku právě pracuje Stavební spořitelna Raiffeisen. Modrá pyramida a Českomoravská stavební spořitelna podle svých mluvčích aktuálně změny nepřipravují.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru