Severokorejský vůdce Kim Čong-il se ve čtvrtek v Pchjongjangu setkal s vysoce postaveným představitelem čínské zahraniční politiky, státním tajemníkem Taj Ping-kuoem.

Jedná se o první oficiální rozhovory obou zemí od 23. listopadu, kdy KLDR ostřelovala jihokorejský ostrov Jonpchjong poblíž sporné námořní hranice a usmrtila tak dva jihokorejské vojáky a dva civilisty. Pro Kim Čong-ila je to vůbec první schůzka s cizincem od tohoto incidentu.

"Obě strany dospěly po srdečných a zevrubných diskusích ke konsensu ohledně bilaterálních vztahů a situace na Korejském poloostrově," sdělila oficiální agentura Nová Čína. Severokorejská agentura KCNA napsala, že obě delegace hovořily o otázkách oboustranného zájmu a usilovaly o další zlepšení přátelských vztahů.

Odborníci oslovení agenturou Reuters si myslí, že za těmito obecnými frázemi se může skrývat slib KLDR, že nebude dále provokovat svého jihokorejského souseda.

Konec provokací za návrat k rozhovorům?

"Je těžké říct, co je ten agenturou zmíněný konsensus. Ale ze slov "zevrubný" a "srdečný" usuzuji, že Kim Čong Il musel k setkání přistupovat vstřícně," řekl Wang Tung z Pekingské univerzity. Podle jeho názoru mohl čínský představitel získat "nějaký slovní slib od Severní Koreje, že z její strany nedodje ke stupňování napětí".

Výměnou za to prý mohla Čína nabídnout, že se pokusí zprostředokvat návrat k šestistranným rozhovorům, od kterých další země odstoupily před dvěma lety kvůli severokorejskému jadernému programu.

"Je těžké očekávat od dohody něco víc než jen obecnou dohodu, že je třeba situaci vyřešit...mírovou cestou a dialogem," hodnotí střízlivě schůzku v Pchjongjangu Park Jung-ho z Korejského institutu pro národní sjednocení.

Americký admirál: Využijte svůj vliv

Spojené státy Peking a své asijské spojence pobízejí, aby se při jednání s Pchjongjangem snažili zmírnit napětí na Korejském poloostrově. Čína je jediná mocnost, která Pchjongjang po tomto ostřelování neodsoudila, zároveň je považována za jediný stát, který dokáže dění v izolovaném totalitním státě částečně ovlivnit.

Peking až dosud odolával tlaku Spojených států a jejich spojenců, aby svého vlivu využil, a trvá na návratu k šestistranným rozhovorům, což však Jižní Korea, Japonsko, Rusko i Spojené státy v tuto chvíli odmítají.

Předseda sboru náčelníků štábů americké armády admirál Michael Mullen tak prohlásil, že je "skutečně naléhavé" posílit vojenské vztahy mezi Spojenými státy, Jižní Koreou a Japonskem. Zároveň vytknul Číně, že se vyhýbá zodpovědnosti a umožňuje tak KLDR "bezohledné jednání".

"Číňané mají na Severní Koreu výjimečný vliv, jaký nemůže mít žádná jiná země. Nicméně se zdá, že se zdráhají ho použít," řekl ve středu v Soulu, kde bylo oznámeno, že americká a jihokorejská armáda uspořádají další společná vojenská cvičení.

Čínské ministerstvo zahraničí v reakci na to prohlásilo, že vojenské výhrůžky nemohou vyřešit napětí na Korejském poloostrově. Mluvčí ministerstva se na tiskové konferenci řečnicky zeptala, co pro "mír a stabilitu v regionu" udělal sám Mullen a jeho poznámky o čínské podpoře severokorejského režimu označila za nepodložené "nařčení".