Problémy Sazky se splácením půjček

1,65 miliardy korun
měla letos Sazka v první polovině roku celkem uhradit úvěrujícím bankám. Dosud nezaplatila a spoléhá na to, že se jí podaří vyjednat novou úvěrovou smlouvu.

Úvěrující banky
- Česká spořitelna,
- Komerční banka,
- Fortis,
- Raiffeisenbank - ta svou pohledávku prodala Radovanu Vítkovi

Radovan Vítek


Ovládá skupinu CPI, jednoho z největších vlastníků bytů. Oficálně je nemajetný, před rozvodem převedl desítky miliard na matku. První velký majetek získal poté, co nepřátelsky ovládl družstvo Včela. Letos investoval kolem 5 mld. Kč, nejvíc z domácích hráčů.

Loterijní společnost Sazka se ocitla na křižovatce. Raiffeisenbank - jeden z jejích klíčových věřitelů - prodala svou 400milionovou pohledávku v Sazce realitnímu magnátovi Radovanu Vítkovi. Už tak napjatá finanční situace Sazky se komplikuje.

Prodej pohledávky potvrdila HN Klára Gajdušková, mluvčí České spořitelny, jedné z úvěrujících bank Sazky.

Osud firmy teď leží ve Vítkových rukou. Sazka má pro něj zajímavý majetek - pozemky ve středních a severních Čechách či budovu firemní centrály v Praze. Jenže představa, že by Vítek ze Sazky odešel s aktivy za 400 milionů korun, ostatní věřitele znervózňuje.

"To není nejlepší řešení," říká zdroj z jedné z úvěrujících bank, které Sazka dluží stamiliony korun.

Přijde konkurz?

Vítkovy záměry v Sazce jsou nejasné: "Nebudu se k tomu teď vyjadřovat," sdělil HN.

Finanční žralok má ale pádné zbraně: pohledávka, kterou koupil, byla už splatná, Raiffeisenbank splatnost opakovaně o pár týdnů posouvá. Vítek se může snažit Sazku poslat do konkurzu a pak se vůči ostatním věřitelům chovat nepřátelsky.

Právě Česká spořitelna má s touto situací čerstvou zkušenost z OP Prostějov. I tam byla Raiffeisenbank jejím partnerem, na jaře vycouvala z bankovního syndikátu a pohledávku prodala firmě Pyrghos Lefkos. Ta se spořitelnou teď tvrdě bojuje o vliv na konkurz.

Věřitelský bankovní klub v nedohlednu

Celkem měla Sazka splatit letos úvěrujícím bankám - Raiffeisenbank, České spořitelně, Fortis a Komerční bance - 1,65 miliardy korun. Banky jí splatnost už celé měsíce prodlužují tu o týden, tu o měsíc. Mezitím vyjednávají o nové "klubové" úvěrové smlouvě, jež má dát Sazce víc času na splácení.

Auditor Sazky, BDO, už ve zprávě k hospodaření za loňský rok uvedl, že přežití firmy "do značné míry" závisí na vzniku bankovního klubu.

Raiffeisenbank ale jednání o klubu vzdala a v říjnu nabídla svou pohledávku ke koupi - zprvu ostatním bankám. Ty ale byly ochotny zaplatit nejvýš polovinu nominální hodnoty.

Od Vítka Raiffeisenbank získala podle dobře informovaných zdrojů HN sumu mezi 250 až 300 miliony korun. I tak odepíše minimálně 100 milionů.

Akcionáři: Je to překvapení

Akcionáři Sazky jsou zaskočeni. "Musím si ty informace teprve ověřit a vyhodnotit," řekl šéf ČSTV (největšího podílníka Sazky) Pavel Kořan.

Situaci analyzují akcionáři i banky. "Klíčová je teď snaha najít řešení, aby se stabilizovalo financování Sazky," uvádí Gajdušková.

Bude-li Vítek trvat na splacení dluhu, bude Sazka brzy potřebovat 800 milionů korun - v lednu ji ještě čeká 400milionová splátka dluhopisů. Domácí loterijní jednička se zadlužila při stavbě vysočanské O2 arény. Je sice stále velmi zisková, ale klesají jí tržby.

Navíc by jim z nich mohla ubrat konkurenční Fortuna, která chce Sazku připravit o monopol na číselné loterie. Trh jde navíc dolů.