Ostře sledovanou novelu zákona o obnovitelných zdrojích energie, která zavádí nové daně na solární elektřinu a emisní povolenky, ve středu  posoudí Senát.

V úterý večer kvůli tomu zasedly dva nejsilnější senátorské kluby a z jejich jednání je pravděpodobné, že umožní, aby od Nového roku novela vstoupila v platnost.

Senátoři jsou pod velkým tlakem. Kolem novely, jež ubere zisky solárním investorům, ale i mocným energetickým firmám v čele s ČEZ, se rozběhl mimořádně silný lobbing.

Z jedné strany na politiky tlačí vláda a zástupci velkých firem, kteří se obávají, že nepřijetí novely povede ke skokovému zdražení elektřiny. Na straně druhé jsou pod tlakem majitelů solárních elektráren. Mezi nimi jsou i velké zahraniční korporace, jež hrozí Česku arbitrážemi za zmařené investice.

Shodli se na tom senátoři, které oslovily HN. "Zachováme se tak, aby vládní návrh prošel," potvrdil Richard Svoboda, předseda klubu ODS. "Domnívám se, že Senát přece jen nechá novelu projít," odhadl i Petr Vícha, šéf klubu ČSSD, který má v horní komoře většinu.

Jasno večer ještě nebylo v klubu TOP 09 a Starostů. "Jsme zahlceni informacemi, je těžké se rozhodnout. Ještě zvážím, zda budu hlasovat pro současné znění, či pro případný pozměňovací návrh," uvedla šéfka klubu Soňa Paukertová.

Kdyby se novela vrátila do sněmovny s pozměňovacími návrhy, jak žádají Klaus i část senátorů, stále by ji mohli zákonodárci stihnout do konce roku schválit.

Elektřina by tak zdražila o 6,6 procenta pro domácnosti, o 8,2 procenta pro firmy. Je to o 2 procenta rychlejší růst, než jaký vláda slibuje při schválení původní podoby zákona.

Další možností je, že se Senát novelou vůbec nebude zabývat, a tak umožní její přijetí bez projednání a pošle ji rovnou k podpisu prezidentovi. Ten už dříve uvedl, že nebude zákon vetovat.

HN oslovili některé senátory, jak budou hlasovat. projděte si jejich názory na anketní otázku:

Budete hlasovat pro omezení fotovoltaiky podle návrhu sněmovny?

J. ČunekJ. KuberaA. DernerováP. ČáslavaJ. BisZ. BestaT. GrulichJ. RippelováP. Vícha

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru