Italský parlament v úterý definitivně schválil úsporný rozpočet na příští rok. Škrty se dotknou například sociálních příspěvků v nezaměstnanosti, povedou ke zvýšení některých daní a naopak ke snížení počtu státních zaměstnanců. Rozhodlo o tom dnešní hlasování v senátu. Dolní komora parlamentu jej odsouhlasila již koncem listopadu.

Postiženo má být především školství, kde bude do roku 2013 zrušeno 130.000 pracovních míst. V minulých týdnech a také dnes v Miláně proti škrtům protestovali zejména studenti.

Vláda premiéra Silvia Berlusconiho, který chce snížit státní deficit z letošních pěti procent hrubého domácího produktu na 3,9 procenta v příštím roce, usilovala o to, aby přijetí rozpočtu bylo schváleno ještě před příštím týdnem, kdy se bude opět hlasovat o nedůvěře kabinetu.

Hlasování iniciovala v parlamentu opozice poté, co se od Berlusconiho odklonil jeho spojenec a předseda dolní komory italského parlamentu Gianfranco Fini.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru