Evropská unie v úterý podpořila ruskou kandidaturu do Světové obchodní organizace (WTO). Moskva by se měla k WTO připojit již v roce 2011. EU s Ruskem v Bruselu na okraj vzájemného summitu podepsala dohodu, která s podporou počítá. Novináře o tom v úterý informoval mluvčí Evropské komise John Clancy.

Již v září se Rusko dohodlo na sporných otázkách se Spojenými státy a poslední velkou překážkou pro něj byla právě EU. Ochota Ruska eliminovat vývozní cla na suroviny, která zdražují vstupy evropským průmyslovým výrobcům, umožnila evropské sedmadvacítce odstoupit od blokování ruského vstupu.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv uvedl, že členství Ruska ve WTO po podpisu dohody s evropskou sedmadvacítkou už nestojí nic v cestě. "Po podepsání dohod se přistoupení Ruska ke Světové obchodní organizaci stalo realitou," řekl novinářům po skončení summitu EU-Rusko.

Vstup do WTO Rusku pomůže

Rusko je v současnosti prakticky jedinou velkou ekonomikou světa, která stále ještě není členem organizace, v níž je 153 zemí světa. Vstup by pro zemi, jejíž hrubý domácí produkt ročně dosahuje zhruba 1,2 bilionu dolarů (zhruba 22,6 bilionu Kč), měl být ekonomicky výhodný. Ve střednědobém výhledu by se měl ruský HDP díky vstupu do WTO zvětšit zhruba o tři procenta a v dlouhodobém výhledu dokonce o 11 procent.

Pravidla WTO uvádí, že kandidátská země musí uzavřít bilaterální dohody se všemi členskými zeměmi WTO, které o to požádají, a také musí uzavřít mnohostrannou dohodu s pracovní skupinou, která zastupuje všechny členy organizace. Podle ruské ministryně hospodářského rozvoje Elviry Nabiullinové, která v úterý v Bruselu podepsala dohodu s eurokomisařem pro obchod Karlem De Guchtem, má Rusko jednat s pracovní skupinou na počátku prosince a další schůzka je naplánována na začátek roku 2011.

Vstup Ruska do WTO by teoreticky ještě mohla ohrozit Gruzie. Ta chce zablokovat členství Ruska ve WTO, protože Rusko podporuje dva její odštěpené regiony.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru