Zemědělské odbory zrušily plánovanou středeční blokádu Prahy. Dohodly se se zaměstnavateli na růstu platových tarifů v příštím roce v průměru o 2,7 procenta. Oznámil to šéf agrárních odborů Bohumír Dufek.

Odboráři hrozili, že na některé z dálnic zablokují vjezd do Prahy, aby prosadili růst mezd v oboru. Chtěli také, aby jim stát dorovnal přímé platby. O tom ale budou jednat až po Novém roce v únoru a prozatím tento důvod odsunuli.

"Dohodli jsme se na růstu platů zemědělců v příštím roce v průměru o 2,7 procenta. Pro dělnické profese o tři procenta," uvedl Dufek, přičemž se svojí organizací zastupuje více než třetinu ze všech 120 tisíc zemědělců v Česku.

Výsledek dohody je kompromisem. Původně odboráři požadovali, aby pracovníkům v zemědělství napřesrok vzrostly platy o čtyři procenta. "My jsme si byli vědomi, že jsme letos neprovedli žádné zvýšení tarifních odměn," řekl ČTK Jirovský. Dodal, že si podnikatelé uvědomili, že platy v oboru výrazně zaostávají za průměrem celé ekonomiky a tento fakt je hlavním důvodem trvalého odchodu lidí ze zemědělství.

Další problém: přímé platby

Ohledně dorovnání přímých plateb hodlají odboráři s případnými akcemi vyčkat stejně jako jejich zaměstnavatelé do konce února. Zemědělcům hrozí, že jim stát v příštím roce poprvé od vstupu země do Evropské unie nevyplatí na dorovnání přímých plateb ani korunu, ačkoliv by podle smluv podepsaných před vstupem ČR do EU mohli dostat až zhruba 4,8 miliardy korun.

Podle farmářů by nedorovnání přímých plateb ještě více prohloubilo rozdíly v dotacích mezi nimi a jejich kolegy z původních členských zemí, kteří stále pobírají více. Největší nevládní zemědělská organizace, Agrární komora, již v minulém týdnu slevila ze svého původního požadavku plného dorovnání na polovinu. Na tento krok dala státu ultimátum do 18. února. O případném dalším postupu agrárníků rozhodne sněm komory 3. března.

Platy v zemědělství dlouhodobě zaostávají za průměrem celého hospodářství. Pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství loni brali v průměru 17.639 korun, o čtvrtinu méně než činil průměr domácí ekonomiky, který byl 23.598 Kč. V oboru v závěru loňského roku podle Českého statistického úřadu pracovalo 113.000 lidí.

Jirovský minulý týden uvedl, že kvůli krizi odešlo letos ze zemědělství kolem 8000 pracovníků, což představuje snížení zaměstnanosti o sedm procent. Objem mzdových prostředků kvůli tomu klesl o 900 milionů Kč. Lidem, kteří si místa udrželi, se platy meziročně zvýšily o dvě procenta.

České zemědělství bude mít podle odhadu Zemědělského svazu letos nejnižší zisk od vstupu Česka do EU. Přes zlepšení výkupních cen vydělají farmáři zřejmě kolem jedné miliardy korun, zatímco za rok 2009 to bylo 2,6 miliardy Kč. Přesto je obor díky dotacím od vstupu do EU v zisku, v letech před ním končil ve ztrátě.

Odboráři stávkovat budou

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) však od svojí celodenní stávky neustoupí. Její předseda Jaroslav Zavadil očekává aktivní účast 40 tisíc lidí po celé České republice.

Jak v úterý uvedl na tiskové konferenci, co do počtu účastníků stávky půjde o nejmasivnější protest zaměstnanců státní a veřejné správy za posledních dvacet let.

Jeho slova ale razantně odmítl premiér Petr Nečas (ODS), podle kterého Česko nejmasivnější protesty zažilo v letech 1995 a 2008 a zapojilo se do nich přes milion lidí.