Společnost Westinghouse se může považovat za jednoho z favoritů výběrového řízení na dostavbu temelínské jaderné elektrárny. Novinářům ve Washingtonu to v pondělí řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

O vítězi tendru by se mělo rozhodnout v roce 2013. Zájem o lukrativní zakázku ve výši několik set miliard korun mají ještě česko-ruské konsorcium Škoda JS-Atomstrojexport a francouzská společnost Areva.

Kocourek v pondělí v hlavním městě USA podepsal s americkým ministrem obchodu Garym Lockem deklaraci o spolupráci v jaderné energetice. Měla by mít jak komerční, tak civilní podobu. Do tendru na dostavbu Temelína se podle českého ministra přímo nepromítne.

"Nicméně zároveň samozřejmě říká, že americká strana je v oblasti jaderné energetiky kvalifikovaná, to znamená, že české vládě v podstatě říká, že není žádná překážka pro to, aby onen americký dodavatel byl v rámci soutěže brán jako rovnocenný s ostatními," uvedl Kocourek.

Šance Westinghousu podle něj bude záležet na konkrétní nabídce, kterou příští rok podá a která "samozřejmě bude muset být konkurenceschopná s těmi ostatními nabídkami". "Dopředu teď předvídat není možné nic. Nicméně vzhledem k těm zkušenostem, které s Westighousem máme, se může považovat za jednoho z favoritů," podotkl ministr.

Zdůraznil, že hlavními kritérii ve výběrovém řízení bude bezpečnost, kvalita a efektivnost nabízených projektů. Vláda ale podle Kocourka vezme v úvahu i strategické hledisko. Někteří komentátoři dlouhodobě upozorňují na to, že například výběr ruské firmy by mohl být z hlediska bezpečnostních zájmů země riskantní. Česká vláda nicméně prakticky stejně dlouho zdůrazňuje, že hodlá brát v úvahu především komerční a technické ukazatele.

Kontrakt kromě dvou nových reaktorů v Temelíně obsahuje i příslib tří dalších zařízení stejného typu. Temelínská jaderná elektrárny patří energetické společnosti ČEZ, ve které má stát většinový podíl.

Westinghouse, který nyní patří japonským majitelům, se podílel na výstavbě prvních dvou bloků Temelína a na tyto zkušenosti by rád navázal i při dostavbě elektrárny, uvedl již dříve konzultant firmy Howard Bruschi. Do letošního roku firma také Temelínu dodávala jaderné palivo. Nahradila ji ale ruská společnost TVEL, která vyhrála výběrové řízení v roce 2006.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru