Čím argumentují "solárníci"

26% zpětná daň na solární energii:
- narušuje zásadu daňové spravedlnosti
- porušuje zásadu daňové únosnosti
- porušuje ochranu investic z hlediska mezinárodního práva

Dopady na rozpočet
Arbitráže a soudní spory způsobí mnohasetmiliardové arbitráže. Regulace fotovoltaiky skončí zápornou bilancí: Stát v soudních sporech a arbitrážích zaplatí o mnoho miliard více, než na solární dani vybere.

Tlak na Senát jako poslední brzdu ve změně zákona o obnovitelných zdrojích se stupňuje. Investorům se totiž nelíbí vládou a poslanci schválené omezení podpory fotovoltaických elektráren. Ve středu o tom bude jednat Senát a je možné, že buď novelu zamítne, nebo k ní navrhne řadu pozměňujících připomínek.

Hlavním trnem v oku je výrobcům 26procentní daň, kterou chce vláda uvalit v příštích třech letech na solární elektrárny s výkonem nad 30 kW. Desítky zástupců fotovoltaické průmyslové asociace proto budou do středy ještě přesvědčovat senátory o zbytečnosti a protiústavnosti této daně.

"Chceme přesvědčit senátory o zbytečnosti a protiústavnosti daně na solární energii. Zároveň senátu předkládáme kompromisní návrh regulace, který kopíruje návrh prezidenta Václava Klause: uvalit 26% daň na fotovoltaiku pouze na jeden rok, protože současný návrh regulace fotovoltaiky je nekoncepční a nesystémový,“ říká František Smolka, prezident České fotovoltaické průmyslové asociace.

Hlavním důvodem razantní regulace solární energetiky jsou obavy vlády ze zvýšení cen elektrické energie v roce 2011. „Tato obava je ale postavena na zcela nesprávných předpokladech, neboť nepočítá s poklesem ceny silové elektrické energie,“ vysvětluje Smolka.

Silová elektřina má zlevnit o pětinu

E.ON Energie již před více než měsícem nabídla svým zákazníkům z řad podnikatelů zlevnění silové elektřiny pro rok 2011 o 20 procent. A podobný průměrný pokles odhadl nedávno za společnost ČEZ i její obchodní ředitel Alan Svoboda.

Zástupci fotovoltaiků již řadu měsíců poukazují na to, že vláda potažmo Energetický regulační úřad vycházejí ve svých výhledech z nepřesných údajů. "Cenové nabídky mnoha obchodníků s elektřinou na rok 2011 dokazují, že nárůst vícenákladů na podporu obnovitelných zdrojů energie může být kompenzován právě značným poklesem tržní ceny silové elektřiny, k němuž došlo v posledních dvou letech," tvrdí.

"Vláda navíc veřejně prohlásila, že pokud zdražení energie v důsledku podpory obnovitelných zdrojů energie nepřekročí 10 procent, žádná speciální opatření dělat nebude. Vyzýváme proto vládu, aby dodržela své slovo,“ apeluje Smolka.

Klausovo meziřešení

Tři varianty pro Senát

 - nechat projít vládní návrh

- přidat změny (Klausovy či vlastní)

- odmítnutí vládní novely

Do boje o solární byznys se minulý týden překvapivě zapojil i prezident Václav Klaus. Kvůli hrozbě arbitráží navrhl zdanit tržby solárních výrobců jen na jeden rok. Zároveň by nezdaňoval v příštím roce emisní povolenky výrobcům elektřiny z klasických zdrojů. To by nejvíce prospělo společnosti ČEZ.

„Získáme tak čas pro řešení problému, který takzvané obnovitelné zdroje vyvolávají, a snížíme rizika arbitráží vůči republice ze strany výrobců solární energie i riziko žaloby ze strany Evropské komise pro porušení závazků o bezplatné alokaci emisních povolenek,“ uvedl Klaus.

Navrhované řešení sice podle fotovoltaiků neodstraní zásadní výhrady vůči návrhu zákona stran jeho rozporu s ústavními předpisy, minimalizuje však případné škody z arbitráží a žalob. "Zároveň zůstává zachován princip vládou navržené novely, tedy že majitelé solárních elektráren se musí podílet na financování nákladů růstu ceny elektřiny,“ dodává Smolka.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru