Evropská komise varuje EU před úbytkem včel a případnými dopady, které by to mohlo mít. Vysokou úmrtnost včel v posledních letech se zatím nedaří vysvětlit. Právě na to by se unie měla víc zaměřit, mimo jiné ve výzkumu. Píše se to ve strategii, kterou Evropská komise představila v pondělí.

Brusel plánuje nebo už připravil i řadu dalších opatření, včetně navýšení finanční pomoci včelařům.

U výzkumu jde konkrétně například o to, že jedna unijní laboratoř ve Francii bude vyčleněna speciálně na studium zdraví včel. Zkoumat se ale bude i dopad různých legislativ a norem, které EU přijímá a které by mohly mít vliv na zdraví včel. Brusel rovněž zváží, co dělat s omezeným přístupem k výrobkům, které slouží k léčbě včel.

Miliony eur pro včelaře

Už dříve komise rozhodla o navýšení finančních prostředků na podporu včelařů pro roky 2011 až 2013 o 25 procent. Částka se navýšila z 26 milionů pro roky 2008 až 2010 na 32 milionů eur.

Růst podpory se týká i českých včelařů. Ti by měli v následujících třech letech získat více než 200 milionů korun z EU i státního rozpočtu. Česká vláda nedávno schválila nařízení, podle kterého včelařům z rozpočtu dorovná dotace v přepočtu téměř 102 milionů korun, které na podporu včelařů již v červenci schválila EU. Tyto peníze lze využít třeba na obnovu včelstev, boj proti nemocem včel či nákup přístrojů a zařízení.

V EU působí kolem 700.000 včelařů. V posledních letech je trápí vysoká úmrtnost včel, kterou se zatím expertům nedaří vysvětlit. Problém neřeší jen EU, objevil se i v řadě dalších států světa.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru