Až ke 33 korunám se může v nejbližších dnech vyšplhat cena litru benzinu u pump. Zdražení o korunu až korunu padesát může nastat i v případě nafty. Česko zažívá největší cenový nárůst pohonných hmot od léta 2008, kdy spekulanti vyhnali cenu ropy až k necelým 150 dolarům za barel a v Česku se benzin prodával za více než 34 korun.

Velkoobchodní ceny z týdne na týden vzrostly podle zjištění HN o korunu téměř ke 30 korunám, k tomu si pumpaři ještě přirazí vlastní marži.

Zima zkrátka tentokrát řidičům nepřeje. Jindy totiž vlivem menšího provozu a slabší poptávky pohonné hmoty zlevňovaly. Přesně před rokem jsme zaplatili za benzin a naftu o necelé čtyři koruny méně, než je v průměru současných 31,65 koruny za benzin a 30,85 za naftu.

Nikdo si netroufne tipovat přesnou výši zdražení i to, jak dlouho tento negativní trend vydrží. Ani samotní prodejci, kteří dnes mlčí – před lety totiž dostala šestice největších od antimonopolního úřadu vysoké pokuty za údajné domlouvání cen přes média. "Světová spotřeba paliv, a hlavně nafty roste. Ropa těžko bude lacinější. S tím se musíme nějak vypořádat," soudí expert České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula.

Důsledky dražšího benzinu, především však nafty, na sebe nenechají dlouho čekat. Nedávno už zdražili někteří autobusoví dopravci, třeba Student Agency nebo ČSAD autobusy Plzeň. Vyšší logistické náklady mohou zdražit produkty pekařů, mají vliv i na ceny piva a dalšího zboží. O zdražení jako první informovala Česká televize.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru