Republikáni v americkém Senátu zablokovali návrh umožňující zvýšit od ledna daně lidem s vyššími příjmy. Hlasovalo se v poměru 53:36 a zbývalo sedm hlasů do 60, aby návrh prošel.

Zároveň se nižší sazby daně ze mzdy pro nižší a střední třídu z éry prezidenta George Bushe prodlužovat nebudou. Tyto sazby tak vyprší na konci letošního roku. Tento verdikt se očekával. Napsaly to v sobotu agentury AP a Reuters.

Pokud Kongres ještě nezasáhne, všechny nižší sazby daně z příjmů zavedené za Bushe mladšího vyprší na konci roku. Návrh podporovaný demokraty by daňové škrty ponechal v platnosti kromě příjmů nad 200.000 dolarů u jednotlivců a 250.000 dolarů u párů.

Obama byl znepokojený

Prezident Barack Obama reagoval na výsledek hlasování v Senátu znepokojeně. Dodal, že by vyjednavači měli zdvojnásobit úsilí během následujících dnů, aby se obě strany na daňových škrtech shodly a daně se od ledna příštího roku nezvyšovaly.

Předpokládá se, že výsledek hlasování otevře cestu diskusi mezi Bílým domem a republikány, která rozšíří daňové škrty na všech úrovních. Také se předpokládá, že se obnoví končící podpora pro dlouhodobě nezaměstnané.

Očekávalo se, že návrhy v nezvyklém sobotním hlasování neprojdou. Podle republikánů bylo hlasování jen plýtváním času. Návrhy zablokovali republikáni a několik demokratů. Pro nebyl žádný republikán, napsaly agentury.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru