Zhruba 300 tisíc cestujících z celého světa již od pátku čeká na španělských letištích na svůj let. Stávka dispečerů tam naprosto paralyzovala provoz.

Madrid ve snaze odvrátit absolutní chaos nejdříve vyhlásil stav pohotovosti a povolal armádu. Ta ihned začala ovládat vzdušný prostor nad Španělskem, letový provoz ale řídit nezvládla.

Řada aerolinek už během pátku rušila jeden let za druhým, zatímco jejich klienti přespávají v letištních halách a doufají, že již brzy ze Španělska odletí. Jejich vyhlídky ale nejsou nejlepší, společnost Iberia například zrušila veškerý provoz až do nedělních ranních hodin, píše server BBC News.

Španělská vláda v sobotních dopoledních hodinách navíc přistoupila k uzavření svého vzdušného prostoru, což se dotkne i letů z České republiky. Například ČSA zrušily všech pět sobotních pravidelných spojů do Madridu a Barcelony, sdělila ČTK mluvčí firmy Hana Hejsková. "České aerolinie budou v průběhu zítřka připraveny nasadit na linky do Španělska stroje s vyšší kapacitou," doplnila Hejsková.

Jak řekl agentuře Reuters první místopředseda španělské vlády a ministr vnitra Alfredo Pérez, pokud se situace normalizuje, vzdušný prostor opět otevře v neděli.

 Armáda převzala kontrolu nad vzdušným prostorem země už v pátek večer, když úřady během dne bezúspěšně vyzvaly stávkující letové dispečery k okamžitému návratu do práce.

Španělsko bylo kvůli nedostatku dispečerů nuceno zavřít zatím osm letišť, napsala agentura AP. Velká část dispečerů přerušila práci kvůli údajné nemoci. Uzavřeno bylo mimo jiné letiště v hlavním městě Madridu. Letoví dispečeři takto neoficiálně stávkují kvůli mzdám a pracovním podmínkám.

Pokud se nevrátíte do práce, budete zatčeni

Vláda oznámila, že pokud se dispečeři nevrátí do práce, bude muset vyhlásit stav ohrožení. Kdyby ani ani poté dispečeři nenastoupili, bude to posuzováno jako kriminální čin. "Pokud se letecký dispečer nevrátí do práce, bude zatčen a obviněn. A po odsouzení půjde do vězení," pohrozil stávkujícím místopředseda španělské vlády Alfredo Perez Rubalcaba.

Provoz na pražském ruzyňském letišti zatím stávka španělských dispečerů výrazněji nepoznamenala. Pracovnice informační linky ČTK řekla, že podvečerní spoj z Madridu přistál, linka s plánovaným přistáním ve 23 hodin zatím hlásí jen zpoždění, zrušena nebyla. Zákazníci se ale podle ní o situaci zajímají. "Lidé se hodně ptají, protože o tom slyšeli," uvedla.

Související