Šance expremiéra Mirka Topolánka na zisk postu generálního ředitele v Mezinárodní agentuře pro energii (IEA) klesly. Po jednání ministrů pro energetiku EU to v pátek v Bruselu naznačil český ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

"Belgické předsednictví v podstatě rezignovalo na pokus o jednotného kandidáta (EU) do této agentury a asi nastane situace, že těch kandidátů za Evropskou unii může být více, a to bude mít také patrně případně vliv na výsledek," řekl Kocourek. "Určitě šance kandidátů, kteří kandidují individuálně, nikoli s podporou celé Evropské unie, jsou menší," dodal.

O post se z EU podle dostupných informací vedle českého expremiéra uchází bývalá ministryně hospodářství a předtím i školství a vědy Maria van der Hovenová. Kromě nich je dalším adeptem současný generální ředitel agentury Japonec Nobuo Tanaka. Ten minule zvítězil právě i kvůli tomu, že se EU nebyla schopna shodnout na jednom kandidátovi.

IEA byla založena v 70. letech, aby bránila západní země dovážející ropu před kartelovou silou OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro 28 průmyslových zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), včetně České republiky.

Kandidát má být ze střední Evropy

Belgický ministr energetiky Paul Magnette, jehož země tento půlrok EU předsedá, řekl, že pokud bude mít unie dva kandidáty, pak ani jeden zvolen nebude. Odmítl ale to, že by předsednictví na hledání jednoho společného člověka z EU rezignovalo.

Zdůraznil, že EU nemá povinnost dohodnout se na jednom kandidátovi. Výběr se řídí pravidly IEA, což je agentura při OECD. Belgičané prý partnerům doporučili, aby se shodli na jednom kandidátovi, přičemž nabízí koordinaci při jednáních.

Síly jsou podle něj nyní rozděleny tak, že jedna čtvrtina zemí stojí za jedním kandidátem, tři čtvrtiny za druhým. Jaká je na straně Topolánka ale odmítl říct. Zdá se nicméně, že po pátku šance expremiéra jsou patrně jen malé. Podporu mu nicméně vyjádřilo třeba Slovensko.

"Zdá se nám jako důležité, aby potenciální nový ředitel mezinárodní energetické agentury pocházel z regionu střední Evropy," řekl náměstek ministra hospodářství Martin Chren. "Ta zákulisní a kuloární vyjednání jsou často velmi náročná, velmi často se dají přirovnat až k jakémusi obchodování," podotkl s tím, že nic zatím není ještě rozhodnuté.

Klíčové je, že pokud by EU měla jednoho kandidáta, pak by mohla získat podporu Spojených států. Díky tomu by pak zřejmě svého kandidáta prosadila. Přihlášky jednotlivých adeptů by měly být podle Kocourka předloženy do půlky prosince. Pak budou následovat v IEA slyšení a následně rozhodnutí.