Španělská vláda v pátek schválila balík nových úsporných i prorůstových opatření, která mají snížit rozpočtový deficit a uklidnit obavy finančních trhů z dluhových potíží země. Madrid plánuje prodat podíly ve státní loterii a největších letištích, ukončit mimořádnou podporu dlouhodobě nezaměstnaných, ale i snížit daně malým firmám.

O Španělsku se na finančních trzích mluví od minulého měsíce jako o budoucím možném adeptu na finanční pomoc Evropské unie. Na rozdíl od Řecka, Irska popřípadě Portugalska je však čtvrtá největší ekonomika eurozóny na záchranu svými partnery v unii příliš velkým soustem.

O významu, jaký Madrid novým opatřením přikládá, svědčí to, že premiér José Luis Zapatero dal přednost zasedání vlády před původním plánem odcestovat na Iberoamerický summit v Argentině. "Jsme přesvědčeni, že tímto reformním balíkem přispíváme k tomu, aby hospodářská aktivita v naší zemi získala dynamiku," prohlásila po zasedání ministryně hospodářství Elena Salgadová. "Odstraňujeme překážky a snižujeme náklady," dodala.

Španělsko chce v rámci nového balíku prodat 30 procent podílu v lukrativní státní loterijní společnosti a až 49 procent akcií letištního operátora AENA. Hodlá také předat do soukromé správy největší domácí letiště v Madridu a Barceloně. Vláda by měla rovněž přestat od února vyplácet měsíčně zvláštní podporu 426 eur (asi 10.700 Kč) nezaměstnaným, kteří již nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Kroky, které již ve středu představil premiér Zapatero, přivítala Evropská unie i finanční trhy. Rozhodnutí vlády má přesvědčit investory, že Španělsko podniká rázné kroky ke stabilizaci veřejných financí a nebude potřebovat vnější pomoc.

Španělsko po globální krizi trpí vysokým rozpočtovým deficitem, který loni dosáhl 11,2 procenta hrubého domácího produktu. Pro trhy je ještě významnější to, že jeho snižováni budou komplikovat slabé vyhlídky ekonomického růstu.

Madrid v době řecké dluhové krize slíbil, že sníží deficit do roku 2013 ke třem procentům HDP, což je limit EU. V květnu již socialistická vláda snížila mzdy státních zaměstnanců, zmrazila většinu penzí a také usnadnila a zlevnila firmám propouštění zaměstnanců. Kvůli protestům odborů se však reformní úsilí vlády zpomalilo. Nyní Zapatero slibuje do konce ledna předložit reformu důchodového systému se zvýšením věku odchodu do důchodu o dva roky na 67 let, i když tento plán už vyvolal v září generální stávku.

Španělská ekonomika byla v době boomu jednostranně závislá na stavebnictví, které je po splasknutí realitní "bubliny" v hluboké depresi. V posledním desetiletí od zavedení eura navíc ztrácela konkurenceschopnost v zahraničním obchodě.

Podpořit ekonomiku chce vláda snížením daní pro 40.000 malých a středních firem. Růstový potenciál ekonomiky by mělo podpořit rovněž snížení finančních a administrativních nákladů na založení podniku, kde Španělsko podle Světové banky výrazně zaostává za jinými zeměmi Evropy. Vláda chce, aby založení nové firmy bylo možné zvládnout za den a stálo zhruba 100 eur (2500 Kč).