Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) v pátek zprovoznilo pětikilometrový úsek dálnice D1 a 13,5 kilometru rychlostní silnice R55. Díky těmto stavbám získalo krajské město Zlín a jeho okolí napojení na dálniční síť.

Náklady na obě akce bez DPH převyšují sedm miliard Kč. Jedná se o jedny z mála staveb, jichž se nedotkly škrty ministerstva dopravy. Jsou z velké části hrazeny z fondů Evropské unie.

"Zprovozněním uvedeného dálničního úseku se nejen výrazně zkrátí cesta všem řidičům směřujícím do Zlína. Rovněž se eliminuje se negativní působení tranzitní dopravy na obce v původní trase, zejména pak v Hulíně, a odstraní se řada nebezpečných úseků. Naplní se tím i projekt Tomáše Bati z roku 1937 o dálničním spojení Zlína se zbytkem republiky, ale i s evropskou dálniční sítí," uvedl ředitel ŘSD Jiří Švorc.

Zásadní spojení

„Nejen pro Zlínský kraj, ale i pro celou Moravu je zprovoznění nových úseků dálniční sítě zcela zásadní. Rozsahem jde o druhou největší letos dokončenou silniční stavbu, která svým významem pro Českou republiku v ničem nezaostává za jihozápadní částí pražského okruhu,“ uvedl ministr dopravy Vít Bárta.

Dálnice D1 dosud končila v Kroměříži, kam ji silničáři přivedli předloni na podzim. Aby se dostali na dálnici, museli se motoristé ze Zlína nejprve po komunikacích nižších tříd dostat do Kroměříže, což bylo zejména v dopravní špičce zdlouhavé.

Nyní D1 pokračuje z Kroměříže do Hulína až na nově postavenou Moravskou křižovatku. Z ní vede do Otrokovic nový úsek rychlostní silnice R55, který se napojil na obchvat města zprovozněný v roce 2006.

Největší křižovatka v Česku je u Hulína

Obě akce zahájili stavbaři předloni, otevřeny měly být již letos v říjnu. Práce ale zpomalily jarní deště. Nově otevřený úsek D1 je součástí stavby Kroměříž-východ - Říkovice. Zbylých více než šest kilometrů mezi Hulínem a obcí Říkovice na Přerovsku bude také kvůli nepříznivému počasí otevřeno až příští rok v červnu.

Moravská křižovatka v Hulíně je největší tuzemskou mimoúrovňovou křižovatkou. Umožňuje spojení na Brno a Prahu (D1), Otrokovice a Zlín (R55) a podle plánů má v budoucnu region napojit i na Slovensko (R49) a na Ostravu i do Polska (D1).

Nové silnice vedou nezastavěným územím převážně po zemědělských pozemcích s minimálními zásahy do lesních porostů. Stavba D1 zahrnuje mimo jiné i devět dálničních a pět silničních mostů, tři mimoúrovňové křižovatky, tři opěrné zdi a stejně jako R55 odvodnění, dopravní značení, protihlukovou stěnu, přeložky inženýrských sítí a úpravy vegetace. Na R55 bylo postaveno 11 mostů a čtyři zdi.

Na pokračování k Břeclavi nejsou peníze

Rychlostní silnice R55 má v budoucnu vést z Olomouce až do Břeclavi. Bárta ale stavbě silnice kvůli vysokým nákladům nakloněn není. Cesta mimo jiné vede přes ptačí oblast, kde mají být postaveny dva tunely asi za 13 miliard korun. Ministr při minulé návštěvě Zlína řekl, že než stavět R55 je třeba peníze použít na vybudování obchvatů dopravou nejvíce zatížených měst a obcí.

Kromě otazníku nad další výstavbou R55 není zřejmá ani budoucnost rychlostní silnice R49, která má vést z Hulína přes Fryšták až ke slovenské hranici. Její stavba byla kvůli nedostatku peněz pozastavena, navíc trasu přes Vizovické vrchy napadají ekologové. Motoristy čekají stále potíže i na na R55 navazující silnici v I/49 v části Zlína Malenovice. Rozšíření asi dva kilometry dlouhého úseku na čtyři pruhy má být hotovo až v květnu 2012.

Kromě spojnice se Zlínem otevřel Bárta také první dokončenou etapu prodloužení silnice I/56 Místecké v Ostravě. Ta napojí ostravské centrum na dálnici D1 a je také součástí důležitého průtahu městem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru