Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zařadila hlavní ratingové známky Řecka do režimu pozorování s negativním výhledem. Zároveň varovala, že do tří měsíců může rating snížit, a to o jednu až dvě známky. Řecko má v současné době hlavní rating na stupni BB-plus. Analytici S&P budou zkoumat dopady Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který má po roce 2013 nahradit současný stabilizační fond (EFSF).

Řecké ministerstvo financí v reakci na zprávu S&P uvedlo, že jde o "překvapivé" rozhodnutí vzhledem k "fiskální konsolidaci a reformám posilujícím konkurenceschopnost země".

Pokud se potvrdí, že v rámci stálého krizového mechanismu ESM budou upřednostněny zájmy veřejných věřitelů na úkor zájmů věřitelů soukromých, pak bude téměř jistě následovat snížení ratingu. Řecko je vzhledem ke svým finančním problémům potenciálním příjemcem pomoci z ESM. Agentura tak zaujala vůči Řecku podobný postoj, jaký nastínila i v případě Portugalska. To ale v tuto chvíli žádnou pomoc nečerpá.

"Předpokládáme, že zavedení statutu 'přednostního věřitele' pro budoucí státní půjčky z ESM by mohlo nepříznivě ovlivnit šance soukromých držitelů státních dluhopisů dostat svou investici zpět," píše se ve sdělení ratingové agentury.

S&P uvedla, že vyčká na podrobnosti plánu a teprve pak rozhodne, zda rating Řecka sníží. Případnou změnu ratingu by agentura zřejmě provedla do tří měsíců.

Ministři financí eurozóny se minulý týden dohodli, že součástí nového mechanismu na řešení dopadů dluhové krize budou i některá nová ujednání. Jde hlavně o to, že na státní dluhopisy vydané po roce 2013 se bude vztahovat doložka kolektivního postupu. To má být nástroj, který členským zemím umožní restrukturalizovat dluhy, pokud s tím vysloví souhlas určité procento věřitelů.

Nový mechanismus také umožní akcionářům ESM iniciovat restrukturalizaci dluhů případ od případu. Předpokládá se zároveň, že každá půjčka, která po roce 2013 půjde z tohoto nového mechanismu, bude mít prospěch ze zmíněného statutu přednostního věřitele.

"Myslíme si, že taková podřízenost by mohla zhoršit vyhlídky na včasné a plné splacení státního dluhu pocházejícího mimo mechanismus ESM, a patrně by také snížila šanci na splacení takového dluhu," upozorňuje S&P.