Evropská centrální banka se ve čtvrtek rozhodla prodloužit svůj program levných úvěrů na podporu likvidity bank ohrožených zemí eurozóny nejméně do dubna 2011.

Banka tím reaguje na šíření dluhopisové krize z Řecka a Irska do dalších zemí eura, očekávané posílení programu odkupů vládních dluhopisů však neoznámila. Šéf banky Jean-Claude Trichet to sdělil poté, co bankovní rada ECB podle očekávání nechala základní úrokovou sazbu na historickém minimu jednoho procenta

ECB vychází plně vstříc poptávce bank po levných úvěrech, a to těch, které se potýkají s potížemi na mezibankovním trhu už od podzimu 2008, kdy eskalovala finanční krize a mezibankovní trh byl kvůli nedůvěře mezi bankami zablokovaný. Ještě před měsícem se čekalo, že banka začne úvěry s pevným úrokem postupně rušit a zavádět opět aukce s pohyblivými úroky.

Evropské akcie díky zásahu ECB na maximu za dva týdny

Prohlubující se krize eurozóny však ECB přiměla ke změně postoje. Bankám ohrožených zemí nejsou ochotny jiné banky půjčovat, takže například irské banky jsou nyní v likviditě zcela závislé na podpoře centrální banky. Trichet tak oznámil že ECB dodá v lednu, únoru a březnu bankám opět týdenní, měsíční a tříměsíční refinanční úvěry v tendrech s fixní sazbou v neomezené, tedy plné požadované výši.

Situace na trhu se aktuálně vyvíjí, díky avizóvanému nakupování ECB vládních dluhopisů krizí ohrožených zemí eurozóny, příznivě. Evropské akcie ve čtvrtek nejprve dál silně rostly a jejich hlavní indexy stouply na dvoutýdenní maximum, odpoledne však dočasně všechny zisky ztratily.

Důvodem můžou být i informace, které sdělil prezident Evropské centrální baniky Jean-Claude Trichet po zasedání bankovní rady. Trhy zklamal zejména tím, že neoznámil žádné plány na rozšíření protikrizového programu nákupů státních dluhopisů. Nakonec pouze uvedl, že program odkupování dluhopisů pokračuje, a očekávání trhu odmítl komentovat.

ECB tak proti sílícímu riziku narušení integrity celé eurozóny nezasáhne tím, že by posílila svůj kontroverzní program odkupování vládních dluhopisů na trhu. Ten ECB zavedla počátkem května, aby zastavila šíření řecké krize a poskytla podporu otřesenému trhu vládních dluhopisů.

Akcie i euro však začaly brzy opět růst poté, co náhle výrazně klesly úrokové výnosy portugalských a irských vládních dluhopisů. Riziková přirážka k výnosu desetiletých portugalských obligací klesla o téměř půl procentního bodu na 3,70 bodu, nejníže za poslední měsíc. Obchodníci to ihned interpretovali jako důsledek zásahu ECB, která překvapila trhy zklamané z absence nových signálů na Trichetově tiskové konferenci.

ECB: na nákup dluhopisů vydala 67 miliard eur

Euro poté oživilo k dolaru o 0,3 procenta. Akcie v Evropě posílily o jedno procento a rostly i americké akcie. "Kupují se značné objemy dluhopisů periferních zemí eura a nezbývá nám než předpokládat, že to je ECB," řekl agentuře Reuters jeden londýnský obchodník.

ECB od května vydala na nákupy dluhopisů 67 miliard eur (1,7 bilionu Kč), většinu z toho však v prvních třech týdnech trvání programu. Podle zdrojů z trhu v posledních dnech kupovala portugalské dluhopisy a podle analytiků bude muset brzy obnovit nákupy ve větší míře.

Hrozí totiž, že kvůli prudkému růstu úrokových výnosů z dluhopisů bude muset po Irsku přijmout finanční pomoc Evropské unie Portugalsko, a stále více se mluví i o Španělsku. To už je ovšem tak velké, že v případě jeho krize hovoří pozorovatelé o ohrožení existence celé eurozóny.

"Čekáme, že do začátku příštího roku ECB koupí dluhopisy za 100 miliard eur, včetně španělských," řekl agentuře Reuters ekonom banky RBS Jacques Cailloux. Jiní však čekají mnohem větší zásah a například analytička trhu dluhopisů Elisabeth Afsetová z firmy Evolution Securities odhaduje, že nákupy dosáhnou astronomických částek jednoho až dvou bilionů eur.

Rozsáhlá expanze nákupů dluhopisů by však mohla vést k vyostření rozporů v ECB. Německému členu bankovní rady a guvernérovi vlivné Bundesbanky Axelu Weberovi se program nelíbí a v říjnu vyzval k jeho zrušení.

 

 

Trichet k vyhlídkám ekonomiky uvedl, že oživení v eurozóně by mělo pokračovat, nejistota se však zvýšila. Nová čtvrtletní prognóza ekonomů ECB mírně zvýšila odhad růstu pro letošní rok na 1,6-1,8 procenta ze zářijové předpovědi 1,4-1,8 procenta.

Pro rok 2011 nechala ECB střední odhad růstu na 1,4 procenta, rozpětí však zúžila na 0,7-2,1 procenta z 0,5-2,3 procenta. Pro rok 2012 banka ve své první předpovědi odhadla růst v širokém rozpětí 0,6-2,8 procenta.

ECB drží základní úrokovou sazbu na minimu už více než rok a půl. Změnu sazeb nepředpokládal nikdo z analytiků, které oslovila agentura Reuters. Většina ekonomů nyní očekává, že sazby zůstanou beze změn alespoň do konce příštího roku.