Výsledky Živnostník a firma roku 2010

Vodafone Firma roku 2010

5M
(Zlínský kraj)

Zlaté stránky.cz Živnostník roku 2010

Jiří Bláha
(Liberecký kraj)

Vodafone Byznys rebel 2010

Jiří Kubeš
(Jihomoravský kraj)

Odpovědná firma roku 2010

TES Vsetín
(Zlínský kraj)

Absurdita roku 2010
Nejvíc lidí hlasovalo pro nesmyslnou povinnost nechat si úředně ověřit pravost dokumentů, které jsou i úředníkům přístupné on-line.

Zlínský kraj patří v rámci České republiky mezi nejchudší a možná právě proto jsou tamní podnikatelé tak soutěživí. Letos si jeho zástupci odnesli z podnikatelských soutěží, které vyhlašují HN, hned tři místa ze čtyř kategorií, z toho hned dvakrát obsadili zlatou příčku. Vyhlášení proběhlo ve čtvrtek večer ve Slovanském domě v Praze.

Vítězné kompozity

Vítězem pátého ročníku soutěže Firma roku 2010 se stal výrobce a inovátor sendvičových a kompozitních materiálů, firma 5M z Kunovic.

"Vítězství nás překvapilo. A to přesto, že jsme věřili v umístění v horní polovině žebříčku. Když nás porota hodnotila v krajském kole, vyjádřili se totiž v tom smyslu, že se s podobniou firmou, jako je ta naše, setkávali jen výjimečně," řekl šéf a spolumajitel firmy 5M Antonín Zelinka. V kategorii firem přitom o první cenu soutěžilo celkem 2681 firem.

Materiály z pryskyřic, která firma vyvíjí, jsou extrémně pevné a zároveň extrémně lehké a mají tedy využití zejména v leteckém průmyslu. Do budoucna má Zelinka s firmou ambiciózní cíle: „Naše výrobky jsou sice ve vesmíru, ale ještě se nám nepodařilo pořádně proniknout do světa. Chceme se stát jedním z lídrů ve svém oboru v globálním měřítku.“

Do soutěže Vodafone Firma roku, kterou HN vyhlašují již pátým rokem, se mohla přihlásit každá společnost jejíž obrat nepřesahuje 1,4 miliardy korun. V krajských kolech byly soutěžící firmy hodnoceny na základě tří kritérií -- skóringu vypočítaného z rentability, likvidity, zadluženosti, aktiv, ziskovosti a produktivity firmy, ratingu Hospodářské komory a hodnocení poroty. Ve finále pak odborná porota posuzovala firmy na základě prezentace a znalosti podnikatelského prostředí.

Liberečtí svým lidem fandí

Do Libereckého kraje již podruhé za sebou míří titul nejlepšího živnostníka. Letos vyhrál pekař a cukrář Jiří Bláha z Liberce. "My jsme za tím tvrdě šli, aby zaměstnanci měli být na co pyšní," řekl po předání cenyí Bláha. Dodal ale, že ho trápí nízké ceny pekárenských výrobků. "Takže bychom po vzoru lékařů jednou mohli říct: Děkujeme, nepečeme," podotkl.

„Jiří Bláha je v přímém kontaktu se svým zákazníkem, jeho zaměstnanci pocházejí z okolí a za své podnikání ručí celým svým majetkem,“ uvedla generální ředitelka titulárního partnera společnosti Mediatel Kimberli Lewis. Bláha navíc dokáže trvale čelit tlaku větších obchodních řetězců a lidé se do jeho malých prodejen rádi vrací, dodala Lewis.

O celorepublikovém vítězi rozhodla ze 14 krajských finalistů veřejnost prostřednictvím SMS hlasování.

Odpovědná firma poprvé

Rebelem roku se stal podnikatel Jiří Kubeš z Kuřimi v Jihomoravském kraji. Provozuje internetové tržiště Fler.cz, jež umožňuje desetitisícům tvůrců, umělců, designérů a módních návrhářů nabízet svoji ruční tvorbu, umění a design k prodeji.

Kromě titulu Firma roku šel do Zlínského kraje i titul Odpovědná firma 2010, který získala TES Vsetín. Tato kategorie je vyhlašována letos poprvé. „Rozhodli jsme se v každém kraji ocenit místní firmy, které vnímají odpovědnost za rozvoj svého regionu, jsou šetrné k životnímu prostředí a podporují veřejně prospěšné aktivity,“ uvedl Přemysl Filip, senior manažer společenské odpovědnosti společnosti Vodafone, která titul udělila. Výrobce elektronických strojů a komponent porotu oslovil tím, jak spolupracuje s řadou škol a zaměstnáváním tělesně postižených.

Profily vítězů jednotlivých kategorií najdete v pátečních HN

 


Kompletní výsledky podle krajů

PrahaJihočeskýJihomoravskýKarlovarskýKrálovehradeckýLibereckýMoravskoslezský
OlomouckýPardubickýPlzeňskýStředočeskýÚsteckýVysočinaZlínskýPředchozí vítezové
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru