Společnost Home Credit Consumer Finance Company zahájila ve středu svou činnost ve městě Tchienťin na severu Číny. Jde o první a jedinou společnost plně vlastněnou zahraničním subjektem, která bude v Číně poskytovat spotřebitelské úvěry na základě nového zákona o nebankovních finančních společnostech schváleného v roce 2009. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.

Největší investiční skupina ve střední a východní Evropě obdržela již letos na jaře souhlas čínského regulátora CBRC (Čínská komise pro regulaci bankovnictví), k založení nebankovní společnosti pro spotřebitelské úvěrování ve městě Tchienťin. Tento souhlas tak oprávnil skupinu PPF založit první společnost spotřebitelského úvěrování, která bude plně vlastněna zahraničním investorem.

Čínská komise pro regulaci bankovnictví svým nařízením z loňského léta umožnila, aby ve čtyřech regionech, jejichž centry jsou města Peking, Šanghaj, Tchienťin a Čengtu, vznikly firmy spotřebitelského úvěrování, jež budou „pilotem“ pro rozvoj tohoto finančního odvětví v celé Číně.

Pilotní licence Home Creditu se týká poskytování úvěrů bez ručitele širokým vrstvám obyvatelstva v oblasti Tchienťin. Zbývající tři licence byly vydány pro jiné regiony a jejich držiteli se staly místní čínské banky. Uvedené nařízení je součástí úsilí čínské vlády podpořit spotřebu domácností jako doplňujícího faktoru k podpoře hospodářského růstu země.

Home Credit CFC bude místním spotřebitelům poskytovat řadu produktů umožňujících nákup na splátky přímo v obchodech a rovněž hotovostní úvěry určené k financování zboží dlouhodobé spotřeby, stejně jako vzdělávání a cestování.

Další expanze nevyhnutelná

Generální ředitel skupiny Home Credit, Alexander Labak, k spuštění projektu uvedl, že je to čest dostat jako jediná společnost ze zahraničí licenci na spotřebitelské financování.

"Tato událost znovu potvrdila vedoucí postavení Home Creditu v oblasti spotřebitelského financování na rozvíjejících se evropských a asijských trzích (tzv. emerging markets), jakož i špičkovou úroveň jeho systému řízení rizik a schopnost expandovat prostřednictvím budování byznysu v Číně."

Labak dodal, že Home Credit hodlá i nadále pokračovat v investicích do celonárodní expanze v Číně "s cílem poskytovat spolehlivé služby a vysokou míru spokojenosti zákazníkům z dalších regionů.“

Home Credit Consumer

Do společnost pro spotřebitelské úvěrování v Tchienťinu Home Credit Consumer Finance (China), je plně vlastněna skupinou PPF, která do ní vložila kapitál 300 milionů čínských jüanů (cca 30 milionů eur).

Tchienťin je největší město se statutem zvláštní ekonomické zóny na severním pobřeží Číny s dynamicky se rozvíjejícím podnikatelským prostředím a rostoucím zájmem domácností o spotřební zboží.

Značka Home Credit je na čínském trhu zastoupena od roku 2008. Od té doby společnost Home Credit China, jež sídlí v Šenženu v provincii Kuangtung přizpůsobila obchodní model spotřebitelského úvěrování na míru místnímu trhu a spolupracuje s předními čínskými institucemi.

Dnes poskytuje Home Credit China služby asi 150 000 čínských klientům, a to prostřednictvím 1 800 prodejních míst založených u zhruba 800 maloobchodníků ve městech Šenčen, Kuangčou, Čengtu, stejně jako na dalších místech jihu a jihozápadu Číny.

K konci října 2010 měl čínský Home Credit v databázi 590 000 aktivních klientů. V současnosti obchodní místa Home Creditu denně vyřídí přibližně 3 000 žádostí o úvěr.

Home Credit v Číně rovněž navázal pevné vztahy s 2 500 celostátními prodejci a majiteli lokálních prodejen, což mu umožnilo za tři roky vybudovat distribuční síť čítající 5 000 obchodních míst. . V následujících 13 měsících má Home Credit v plánu otevřít v Číně dalších více než 13 000 obchodních míst, čímž by celkový počet prodejen nabízejících jeho produkty splátkového prodeje vzrostl na téměř 20 000.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru