Španělsko chce prodat podíl 30 procent ve státní loterijní společnosti a podíly v největších letištních v zemi, v Madridu a Barceloně. Uvedl to ve středu předseda vlády José Luis Zapatero. Privatizace má uklidnit obavy investorů z finančních problémů země.

V rámci nových opatření rovněž stát umožní, aby soukromé společnosti mohly vlastnit podíl až 49 procent v letištích a firmách poskytujících letištní služby. Španělsko přitom dosud plánovalo, že soukromý podíl v nové společnosti AENA, která letiště zastřeší, bude maximálně 30 procent.

Španělsko rovněž přestane od února vyplácet měsíčně 426 eur (10.500 Kč) nezaměstnaným, kteří již nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti. Tuto dávku přitom pobíralo více než 600 000 lidí.

Rozhodnutí vlády má přesvědčit investory, že čtvrtá největší ekonomika eurozóny podniká rázné kroky ke stabilizaci svých financí a nebude potřebovat vnější pomoc. V posledních týdnech se mezi investory zvyšují obavy, že Španělsko a Portugalsko se po Řecku a Irsku stanou dalšími zeměmi, které budou potřebovat pomoc od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu, napsaly agentury AP a Reuters.

Představitelé Evropské unie přivítali další plány Španělska na stabilizaci veřejných financí. "Vítáme nová konkrétní opatření, která oznámila španělská vláda. Potvrzují odhodlání pokračovat v programu reforem," uvedl mluvčí evropské komise Amadeu Altafaj.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru