Co ještě navrhuje ministr Drábek

Ministr Drábek v rámci změn počítá také s novými pravidly pro realizaci důchodu. Navrhuje nově stanovit úroveň základní výměry důchodu na devět procent průměrné mzdy. To je zhruba na nynější úrovni, v současnosti ovšem pro její stanovení nejsou žádná pravidla. Také chce vzít valorizaci důchodů z kompetence vlády a učinit z ní automatickou, zákonem danou záležitost. Ponechá sice výši každoroční valorizace na stejné úrovni, ale vláda ji již nebude moci svým rozhodnutím překročit.

Změny podle návrhu čekají také vdovské a vdovecké důchody. MPSV navrhuje vypustit některé důvody pro "trvalý" nárok na poskytování těchto důchodů. Zruší se také nárok na jednorázovou výplatu těchto důchodů.

Podstatná změna by také měla být v krácení předčasných důchodů. Zatímco v současnosti jsou kráceny o 0,9 procenta, v případě, že člověk odchází do důchodu předčasně o dva roky, tak o 1,5 procenta. Do budoucna by měly být nově snižovány při předčasném odchodu do důchodu nad 360 dnů o 1,2 procenta. Ostatní dva parametry zůstávají. Další změny čekají také invalidní důchody nebo takzvané náhradní doby při práci v zahraničí. Pro realizaci záměrů je plánováno pětileté přechodné období, po které budou postupně vstupovat v platnost.

Změny ve výpočtu výše důchodů, které si vyžádal nález Ústavního soudu, sníží penze 80 procentům budoucích důchodců. Podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí to bude až o pět procent současného stavu.

Lidem s platy nad 36 tisíc se důchody naopak zvýší. Vyplývá to z materiálu představeného ministrem práce Jaromírem Drábkem (TOP 09).

Ministerstvo svým návrhem reaguje na nález Ústavního soudu z dubna tohoto roku, kterým s platností od 30. září 2011 zrušil dosavadní výpočet důchodů. Ten je méně výhodný pro lidi s vysokými příjmy. Soudci dali za pravdu názoru, že systém nebere dostatečně ohled na to, kolik lidé v životě vydělávali, a tím pádem i odváděli státu do penzijního systému.

Poměr důchodu vůči předchozí mzdě se u lidí s příjmem nad 36 tisíc v průměru zvýší ze současných 29 na 33 procent. Lidem, kteří mají průměrnou mzdu do 10 900 korun, se návrh řešení připravený ministerstvem práce a sociálních věcí nedotkne. Nad tuto hranici se oproti současnému stavu sníží zápočet z platu ze 30 procent na 23 procent. 

Zápočet ze mzdy ovšem půjde pouze do trojnásobku průměrné mzdy, nad ni už se do důchodu nic započítávat nebude. V souvislosti s tím ministerstvo počítá také se snížením odvodů na sociální pojištění ze současného šestinásobku na trojnásobek průměrné mzdy. Změny se dotknou pouze lidí, kterým bude důchod přiznán po 30. září 2011.

Pro nespokojené vznikne veřejný fond

Koncepce celkové penzijní reformy, kterou Drábek představil, by měla být naostro spuštěna k 1. lednu 2013 s tím, že zákony budou schváleny k počátku roku 2012. Odvody na sociální pojistné budou sníženy nejprve z 28 na 25 procent.

V průběhu dalších dvou let by měly být sníženy o další dva procentní body. Tyto prostředky pak budou odváděny na individuální penzijní účty do licencovaných penzijních společností. "Těch by mělo být ne více než pět," řekl Drábek.

Penzijní společnosti by měly mít minimálně čtyři investiční fondy: konzervativní, smíšený, dynamický a profil státních cenných papírů. Vedle toho by měl pro lidi, kteří si žádnou společnost nevyberou, vzniknout veřejnoprávní fond, který by investoval do českých státních dluhopisů.

Vyplácení naspořených peněz by mělo probíhat po dosažení 65 let věku přes licencovanou pojišťovnu, a to formou doživotních měsíčních výplat. Jednorázové vyplacení naspořené částky nebude možné.

Odvody by měly být povinné pro lidi, kterým bude k 1. lednu 2013 méně než čtyřicet let. Pro lidi mezi 40 a 50 by to mělo být dobrovolné.

Součástí plánované penzijní reformy je také urychlení zvyšování důchodového věku u žen ze čtyř na šest měsíců po roce 2015. Rychleji se tak mají dostat na úroveň mužů. Tuto část důchodové reformy chce ovšem MPSV prosadit již v rámci schvalování zákona o řešení nálezu Ústavního soudu.

Ministerstvo také počítá se zavedením sdílení vyměřovacích základů mezi manželi, kdy se jejich vyměřovací základy sečtou a pak rozdělí mezi ně. Lidé také budou moci dvě procenta z vyměřovacího základu převádět na přilepšenou k důchodu svým rodičům.

K dalším změnám patří zavedení jednotného inkasního místa pro výběr pojistného či zavedení informační povinnosti ČSSZ. Ta bude muset na konci každého roku zasílat lidem informaci o aktuální výši jejich důchodových nároků.

O návrhu velké důchodové reformy se však podle Drábka bude ještě diskutovat. Koaliční vládní strany by měly předložit svá stanoviska do půlky prosince.