29.11.2010 11:25   %  
ČEZ 768.1 -0.12
ERSTE 767.5 -0.88
KB 4102 1.33
TEL. O2 372.1 0.27
CME 351 -3.84
Index PX
29.11.2010 12:30 1124.9 b.

Akciové trhy reagují na definitivní schválení pomoci Irsku jen s opatrným optimismem, který se ale zdaleka netýká všech trhů. Asijské burzy zpočátku jen oslabovaly a v zisku se podařilo skončit jen některým z nich.

Evropa sice zahajovala v zisku, o ten ale záhy přišla, ačkoli důvodem nebylo pouze Irsko. Příznivě tak pomoc Irsku zatím hodnotí jen politici.

Dokladem toho je i pondělní vývoj na pražské burze. Ta zahájila týdenní obchodování lehkým vzestupem v souladu s většinou dalších evropských trhů, před polednem se však obrátila do ztráty. Index PX kolem 12:30 oslaboval o 0,15 procenta na 1124,8 bodu. Podobně obrátily směr i některé evropské trhy.

Vývoj indexu nejvíce ovlivňoval mírný růst energetické společnosti ČEZ, jejíž akcie sice před polednem mírně rostly, ale poté se jejich pohyb otočil a oslabovaly  o 0,13 procenta na 766 Kč. Miroslav Šulc z Fio banky upozornil na snížení cílové ceny pro ČEZ od společnosti HSBC na 750 Kč ze 770 Kč.

Rakouská Erste Bank kolem 12:30 hodin oslabuje o 1,20 procenta na 765 Kč. Dařilo se naopak akciím Komerční banky, které si připsaly 1,16 procenta na 4108 Kč. Emise Telefónica O2 si polepšila o 0,24 procenta na 372 Kč.

Do čela klesajícího proudu v systému předních akcií SPAD se zařadila mediální CME, jejíž cenné papíry po poledni oslabovaly o více než 4 procenta a dostávají se k hladině 350 Kč.

Asijské trhy bez kurzu

Burza v Hongkongu, která patří k hlavním akciovým trhům v Asii, zahájila obchodování poklesem. Po většinu dne se držela v těsné blízkosti předchozího závěru, krátce před koncem obchodování se ale vydala vzhůru a její hlavní index Hang Seng uzavřel na 23.166,22 bodu s denním ziskem 1,26 procenta.

V kontinentální Číně byl vývoj podobný, s tím rozdílem, že hlavní index Shanghai Composite žádný silný růst v závěru nepředvedl. Naopak se vydal dolů a oslabil o 0,19 procenta na hodnotě 2866,36 bodu. Zisk od začátku až do konce nicméně udržela burza na Tchaj-wanu, kde hlavní index přidal 0,66 procenta na 8367,17 bodu. Během dne přitom index vystoupil na nové letošní maximum.

Evropu tlačí mírně vzhůru banky

Akcie v západní Evropě zpočátku zpevňovaly a hlavní panevropský index FTSEurofirst 300 přidával kolem 0,3 procenta nad 1090 bodů. Vzhůru jej tlačily především akcie bank, ať už francouzských, britských či německých. Jejich zisky většinou přesahovaly jedno procento. Ještě před polednem však trhy začaly klesat, ačkoli hlavním impulzem byly zprávy z Austrálie.

Zástupce australské centrální banky podle agentury Reuters poznamenal, že jeho země bude muset více šetřit a méně investovat, aby zabránila přehřátí ekonomiky. Činitel také předpověděl pokles cen železné rudy, tedy komodity, jíž je Austrálie hlavním hlavním vývozcem. Po jeho slovech akcie těžebních firem smazaly zisky a zamířily dolů.

Zmíněný index FTSEurofirst 300 během dopoledne postupně vystoupal až nad 1096 bodů, a dostal se tak na týdenní maximum. Později ale téměř všechny zisky smazal a po 11:00 byl na zhruba 1088 bodech. Původně solidní zisk se tak smrsknul na pouhé dvě desetiny procenta.

Velké zklidnění není vidět ani na trhu úvěrových swapů (CDS). Sice v případě Irska se cena pětiletých CDS snížila o deset bodů na 590 bazických bodů, i tak je ale proti jiným zemím EU neúměrně vysoká. Ceny vyjadřují výši nákladů na pojištění dluhopisů irské vlády proti riziku nesplacení. Zmíněná cena znamená, že na pojištění investici v objemu deset milionů eur je zapotřebí zaplatit 590.000 eur ročně.

Čeká se na další "hříšníky"

Ministři financí Evropské unie v neděli definitivně schválili pomoc Irsku, která bude v rozsahu 85 miliard eur (asi 2,1 bilionu Kč). Z celkové částky poskytnou 45 miliard eur státy Evropské unie a bilaterální evropští věřitelé. Irské úřady přispějí částkou 17,5 miliardy eur, a to z rezerv, které Irsko má. Zbývajících 22,5 miliardy eur poskytne MMF.

Příspěvek měnového fondu bude ve formě takzvaných zvláštních práv čerpání (Special Drawing Rights; SDR) v objemu 19,5 miliardy SDR přidělených na tři roky. MMF toto čerpání umožní v rámci svého programu EFF (Extended Fund Facility). Strauss-Kahn předpokládá, že by Výkonná rada MMF mohla pomoc schválit v prosinci. Využití programu EFF Irsku umožní, že Irsko bude moci pomoc fondu splácet až deset let.

"Je nutné zvýšit objem evropského stabilizačního fondu (EFSF). Investoři mají obavy, že to, co v EFSF zbývá, nebude stačit, pokud by se do problémů dostalo Španělsko," řekl analytik makléřské společnosti NCB Stockbrokers Bernard McAlinden. Ministři sice velikost fondu nezměnili, dohodli se však na návrhu stálého krizového mechanizmu, který by měl začít existovat po roce 2013, kdy skončí platnost EFSF.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru