Společná evropská měna zažívá nejhorší období celé své dvanáctileté historie. V neděli záchrannou půjčku 85 miliard eur oficiálně dostalo Irsko. Mluví se o pomoci pro Portugalsko. Do potíží se dostává i Belgie. Minimálně podle investorů, kteří nechtějí její dluhopisy, jejichž výnosy rychle rostou.

Malou částí se na pomoci Irsku bude podílet i Česko. Irům totiž poskytne peníze i fond, za jehož závazky ručí Evropská komise svým rozpočtem. "Kdyby se tyto peníze nevrátily, tak by na Česko vycházela zprostředkovaná úhrada ve výši 6,7 miliardy korun," řekl HN ministr financí Miroslav Kalousek. Tato suma odpovídá třem promile celkové částky.

Záměrem Německa - od neděle podporovaného i Francií - je, aby při restrukturalizaci závazků předluženého státu utrpěli ztrátu i soukromí investoři. To by z dlouhodobého pohledu mělo vést k odpovědnějšímu chování dlužníků i věřitelů. Krátkodobě však tlak na zadlužené státy vzroste.


Požadavek, aby státní bankrot dopadl i na držitele dluhopisů daného státu zní zcela banálně a samozřejmě. Kvůli rozdílnému nebezpečí platební neschopnosti různých zemí ostatně investoři inkasují velmi rozdílné úroky.

 

Ještě minulý týden však země ohrožené atakem spekulantů, v první řadě Portugalsko a Španělsko, německou kancléřku kritizovaly s tím, že její slova volající po zapojení soukromých investorů do restrukturalizace dluhů zvyšují v nevhodnou dobu nejistotu a mohou se stát poslední kapkou, která i je donutí požádat o pomoc.