Hlavní město táhne českou ekonomiku, je magnetem pro investory i pro turisty. Atraktivita pro byznys ale nutně nemusí znamenat, že se v metropoli žije nejlépe. Jak si stojí Praha vůči ostatním evropským městům?

To prozrazuje následující žebříček Hospodářských novin.

(Grafiku najdete pod textem - klikněte zde)

2-5. Investice

Praha bude v roce 2011 spolu s Moskvou, Bukureští a Kyjevem pravděpodobně patřit mezi nejatraktivnější cíle realitních investorů ve střední a východní Evropě. Nejlákavější je v regionu Varšava. Vyplynulo to z čerstvého průzkumu poradenské společnosti Colliers International, která se na realitní byznys specializuje.

5. Žebříček HDP

Podle posledního dostupného srovnání ekonomické výkonnosti a kupní síly evropských regionů skončila Praha na překvapivém pátém místě ze všech regionů v Evropské unii. První čtyřku tvořil vnitřní Londýn, Lucemburk, Brusel a Hamburk. Žebříček zveřejnil Eurostat a Praze pomohlo to, že data se nepřepočítávají podle běžného směnného kurzu, ale podle takzvané parity kupní síly. Prahu tedy například proti Vídni, Paříži nebo Amsterdamu zvýhodňuje fakt, že je tu levněji.

6. Nezaměstnanost

Praha patří k městům s nejnižší mírou nezaměstnanosti v celé EU. Podle říjnové studie Eurostatu, který porovnával 271 evropských regionů, skončila Praha šestá. Od vítězného nizozemského regionu Zeeland ji dělilo jen jedno procento. Podle posledních čísel ministerstva práce byla nezaměstnanost v Praze v říjnu na úrovni rovných čtyř procent. Celostátní průměr činil 8,5 procenta. Pro srovnání - v okrese Most, kde je situace nejhorší, bylo bez práce 15,8 procenta lidí.

24. Zelený index

Časopis Economist, respektive jeho odnož EIU, seřadila loni evropské metropole podle speciálního "zeleného indexu" (Green City Index). Hodnotil se přístup k veřejné dopravě, k cyklistice nebo k třídění odpadu, ale i k předpisům na energetickou šetrnost budov nebo k boji s klimatickými změnami. První tři místa obsadily Kodaň, Stockholm a Oslo, Praha skončila na 24. příčce - za Vilniusem, Rigou, Varšavou, Budapeští, Lublaní, Bratislavou či Tallinnem a jen jedno místo před Istanbulem.

70. Životní úroveň

Měřit životní úroveň jen podle hrubého domácího produktu je ošidné. Americká společnost Mercer každoročně sestavuje žebříček měst podle celkové kvality života, a v něm Praha už tolik neexceluje. Letos skončila na 70. místě, nejlépe z celého postsovětského bloku, ale na absolutní světovou špičku to nestačí. Nejvíc bodů získaly Vídeň, Curych a Ženeva. Kvalita se poměřuje proti New Yorku (100 %), Vídeň získala 108,6 %, Praha 94,8 %, Bratislava 85,5 % a poslední Bagdád 14,7 %

Reportáže od "konkurentů" najdete zde:

Berlín je pořád sexy, čím dál víc se ale topí v dluzích - čtěte ZDE

Varšava, to je taková Amerika u sousedů - čtěte ZDE

.

Německo, Berlín, rozpočet, graf, Evropa


A jak si stojí Praha ve srovnání s dalšími českými městy?

1. Turistika

Praha je suverénně nejnavštěvovanějším městem v Česku - 60 % všech turistů, kteří přijíždí do Česka, míří do    metropole. Podobně je to i v ostatních zemích. V Nizozemí přijede do Amsterdamu 50 % turistů a v Irsku do Dublinu dokonce 80 %. Do Prahy každý rok zavítá kolem 4,5 milionu turistů. Pro srovnání: do Brna přijede ročně 640 tisíc návštěvníků.

2. Kvalita života

Komplexní srovnání kvality života v České republice prováděla společnost MasterCard. Praha jí vyšla jako druhá za Hradcem Králové. Mezi ukazatele patřily například míra nezaměstnanosti, počet firem na 1000 obyvatel, dostupnost nejbližší dálnice či počet vlakových dálkových spojů. Jako třetí skončily Pardubice, čtvrtý byl Písek.