Peníze a problémy Jeleny Baturinové

2,9 miliardy dolarů

činil podle časopisu Forbes letos v létě majetek Jeleny Baturinové. Od vyhazovu jejího manžela Jurije Lužkova z postu moskevského starosty však jeho hodnota klesá.

416 milionů dolarů

zaplatila loni tajemná firma Jeleně Baturinové za pozemky, které podle znalců měly šestinovou hodnotu. Obchod nyní vyšetřuje policie.

Raketový vzestup

Firmu Inteko založila Jelena Baturinová v roce 1989. Opravdu se jí začalo dařit až po sňatku s Jurijem Lužkovem o dva roky později. Do jeho demise patřilo Inteko mezi největší stavební firmy v Moskvě i v celém Rusku.

Útočiště v cizině

V posledních letech Inteko rozšiřovalo svůj byznys po celém světě. Není divu, že rodina Baturinové dnes příliš v Rusku nepobývá. Jurij Lužkov tráví většinu času v Rakousku, jejich dvě dcery studují v Londýně. Inteko má také projekty v Maroku, Kazachstánu či v Karlových Varech.

Nejbohatší Ruska Jelena Baturinová minulý rok tvrdě bojovala, aby zachránila svou stavební firmu, tvrdě zasaženou hospodářskou krizí. Zachránil ji překvapivý obchod.

Trh s nemovitostmi tehdy zkolaboval a většina developerů musela prodávat své podíly státním bankám nebo byznysmenům, blízkým Kremlu. Nicméně Baturinové firma Inteko nalezla kupce pro 58 hektarů nedaleko Moskvy, který za ně zaplatil třináct miliard rublů, což je přes 400 milionů dolarů. Inteko mohlo splatit dluhy.

"Tenkrát se na trhu prakticky nic neprodávalo až na vzácné výjimky mimo Moskvu. A ceny byly opravdu dole," říká moskevský realitní makléř pod podmínkou anonymity. "Tahle cena ale byla asi šestkrát vyšší, než by ten pozemek stál na vrcholu konjunktury. Bylo to naprosto neuvěřitelné," neskrývá překvapení makléř.

Ovšem od chvíle, kdy Baturinové manžel Jurij Lužkov byl s třeskotem vyhozen z křesla moskevského primátora, se obchodem zabývá policie. Pozornost vyšetřovatelů totiž přitahuje fakt, že peníze, kterými do té doby neznámá firma zaplatila Inteku za pozemky, dostala jen o tři týdny dříve jako úvěr z Banky Moskvy. Tento finanční ústav, který z poloviny patří magistrátu, vydal úvěr ve stejný den, kdy radnice schválila finanční injekci bance ve výši 13 miliard dolarů.

Policejní vyšetřovatelé prověřují možnost, že finanční dotace z magistrátu bance měla ve skutečnosti pomoci Jeleně Baturinové zaplatit dluhy. Vyplývá to z dokumentu, získaného Financial Times, jehož pravost potvrdily další dva zdroje. Původní vyšetřování, zahájené ještě v době, kdy Lužkov byl ve funkci, skončilo s tím, že trestný čin se nestal. Po jeho odchodu ale prokuratura nařídila nové prozkoumání případu.

Jurij Lužkov i Jelena Baturinová odmítají, že by se dopustili čehokoli nezákonného. "Vyšetřovali to už tolikrát. A pokaždé to skončilo, že se nic nezákonného nestalo," řekl FT Lužkov, který nyní pobývá v Rakousku. Samo Inteko tvrdí, že obvinění nemá logiku, protože v době půjčky společnost již splatila dluhy a prodala pozemky.

Otazníky vyvolává i samotná firma Premier Estate, která Inteku tak velkoryse pomohla. Byla založena se základním kapitálem pouhých 10 tisíc rublů jen tři měsíce před tím, kdy získala obří půjčku z Banky Moskvy. Firmu založila jiná společnost, Kuznetsky Most Development, jejíž prezident Boris Šemjakin tvrdí, že jednali v zájmu jednoho klienta, kterého nemůže jmenovat. Následně firma změnila majitele a nyní ji vlastní britská private equity společnost Argo Capitals Parners Fund, která ale s médii nekomunikuje.

"Já si nemohu pamatovat jak přesně věci šly za sebou, ale každopádně to bylo náhodné," říká dnes Lužkov na obvinění, že půjčka neznámé firmě byla schválena ve stejný den. "Mohu oficiálně prohlásit, že Banka Moskvy je nezávislá finanční instituce, která nezávisle rozhoduje o svých operacích. Moskevský magistrát jí nedával žádné příkazy ani na ni nevyvíjel nátlak, oficiálně nebo neoficiálně," řekl Jurij Lužkov. Sama banka tvrdí, že finanční injekce z magistrátu byla kvůli získání prostředků ze státní pomoci a nemá s půjčkou Premier Estate nic společného. Do developerského projektu prý investovala, protože věří v jeho ziskovost.

Možná se to ale změní. Státní banka VTB totiž oznámila, že zvažuje odkoupení 46 procent Banky Moskvy, které patří magistrátu. Ministr financí a předseda dozorčí rady VTB Alexej Kudrin zájem potvrdil s tím, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo. Prodej by znamenal posílení moci federálních úřadů vůči hlavnímu městu. "Banka Moskvy má velmi silné vazby na bývalé vedení města a je logické, že nový primátor chce tam mít své lidi," říká moskevský politolog Nikolaj Petrov.

FT

další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft

IDYLA NA TENISE
Nejbohatší Ruska Jelena Baturinová s manželem Jurijem Lužkovem rádi sledují sportovní utkání. Nyní tak ale raději činí v zahraničí.
FOTO: REUTERS

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru