Výnosy z dluhopisů některých zemí eurozóny ve čtvrtek dosáhly nových maxim. To znamená, že financování jejich státního dluhu stále zdražuje; ekonomové podle deníku Financial Times dokonce začínají spekulovat o tom, kdy se dluhová nákaza rozšíří do Francie a možná i do Nizozemska.

Výnosy desetiletých dluhopisů v případě Irska dosáhly devíti procent a u Portugalska sedmi procent. To je také jeden z důvodů, proč některé země tlačí na Lisabon, aby neváhal a požádal eurozónu a Mezinárodní měnový fond o pomoc. "Lesní požár je velmi těžké uhasit. Nákaza si případně může proklestit cestu až do Francie. Trhy jsou velmi nervózní," řekl FT ekonom ze společnosti Icap Don Smith.

Čtvrteční paniku na trzích nejspíš způsobila slova guvernéra německé centrální banky a člena bankovní rady Evropské centrální banky Axela Webera na večeři, která se konala na německé ambasádě v Paříži.

Podle něj by unie mohla navýšit finanční prostředky v záchranném fondu eurozóny. Spolu se zapojením MMF a nákupního programu pro dluhopisy od ECB by celková pomoc mohla dosáhnout až 925 miliard eur. Nyní činí celková pomoc 750 miliard eur, z čehož 440 miliard eur tvoří záchranný fond eurozóny.

"Děsí mě to. Investoři, kteří minulý týden zachovávali klid, v současnosti všichni prodávají," cituje FT nejmenovaného obchodníka z americké investiční banky.

EU a MMF chtějí, aby se věřitelé podíleli na sanaci irských bank

Zástupci Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu v rámci současných rozhovorů o finanční pomoci Irsku zkoumají, jak přinutit věřitele zaplatit část nákladů na záchranu irských bank. Uvedl to v pátek list Irish Times, podle jehož zdroje je na stole několik různých návrhů. Vysoké náklady sanace bank jsou příčinou irského zadlužení, kvůli němuž má země dostat od EU a MMF rozsáhlou pomoc v sumě kolem 85 miliard eur (2,1 bilionu Kč).

Irsko o víkendu požádalo EU oficiálně o pomoc a od pondělka jednají v Dublinu zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a MMF o podrobnostech úvěru. Balík pomoci bude zřejmě zveřejněn již tuto neděli, týden poté, co bylo Irsko nuceno požádat o pomoc.

Delegace EU a MMF se shodují, že určitý podíl na nákladech záchrany bank by měli nést vlastníci podřízených i nadřízených dluhopisů irských bank. Prvním úkolem bude přesvědčit držitele nadřízených dluhopisů, aby se podíleli na sanaci, uvedl zdroj. "Pokud to neuspěje, otázka bude znít, jak je k tomu donutit právně čistou cestou," dodal zdroj podle listu.

Zpráva zvýšila nervozitu investorů, kteří se bojí prohlubování dluhové krize v eurozóně, a srazila ceny dluhopisů irských a evropských bank. Přispěla rovněž k dalšímu zvýšení úroků z irských vládních dluhopisů na nová rekordní maxima, protože finančníci zaměnili bankovní dluhopisy za vládní. "V irském tisku se mluvilo o nějakém riziku restrukturalizace (irských) vládních dluhopisů, což by bylo významné riziko, kdyby to tak bylo," řekl agentuře Reuters analytik Royal Bank of Scotland Harvinder Sian.

Výnos desetiletého irského vládního dluhopisu vzrostl v pátek dopoledne na 9,19 procenta, nejvýše od přijetí eura, ze čtvrtečních 9,02 procenta. Na nová maxima rostly rovněž úroky portugalských a španělských dluhopisů, tedy zemí, které jsou považovány za další oběť dluhové krize. Navrhované řešení irských bank může podle analytiků snížit důvěru investorů i v banky obou zemi Iberského poloostrova a irským bankám to v budoucnu podkopat možnost získat peníze.

Měnit pravidla by byla katastrofa, tvrdí bankéř

"Když investoři ty dluhopisy kupovali, dělali to za určitých předpokladů a byla by katastrofa pro trh, kdyby ty předpoklady najednou neplatily. Ohromně by to snížilo chuť investovat do bankovních dluhopisů," řekl jeden z bankéřů, který se zabývá transakcemi na dluhopisovém trhu. Akcie irských, portugalských a španělských bank v pátek dopoledne výrazně klesly.

Podle jednoho návrhu by byly dluhy bank přeměněny na akciové podíly v nich. Podle druhé možnosti by si investoři mohli vybrat, zda poskytnou bankám nový kapitál, nebo přijmou snížení hodnoty držených dluhopisů.

Kvůli sanaci bank, jejíž náklady irská vláda odhadla na nejméně 45 miliard eur, dosáhne letos rozpočtový deficit Irska 32 procent hrubého domácího produktu, což je poválečný rekord v celé Evropě. Je to důsledek kontroverzního rozhodnutí vlády z roku 2008 zaručit se po splasknutí "bubliny" růstu cen realit za všechny dluhy domácích bank, tedy nejen vklady, ale i nadřízené dluhopisy a další závazky. Opoziční strana Fine Gael, která zřejmě příští rok převezme vládu, chce, aby zátěž sanace bank sdíleli i investoři.

Bank of Ireland měla na konci června nesplacené nadřízené dluhopisy v hodnotě 31 miliard eur. Allied Irish Bank jich má za 20 miliard eur a Anglo Irish Bank za zhruba 6,5 miliardy eur.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru