Vyjádření předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) o potřebě upravit a vrátit poslancům zákon o zdanění fotovoltaické energie je podle jeho předchůdce Přemysla Sobotky (ODS) účelovou obstrukcí. Nynější místopředseda horní komory Sobotka to uvedl v pátek s tím, že ve sněmovně zákon podpořili i sociální demokraté a bez jeho přijetí do konce roku hrozí zvýšení cen elektřiny.

Odhlasováno: Poslanci schválili přitažení opasku solárním carům, elektřina zdraží jen mírně - čtěte ZDE

Tlak lobbistů, aby zastavili zdanění elektřiny ze slunce, byl enormní. Leč marný - čtěte ZDE

"Panu předsedovi Štěchovi z ČSSD nejde o obsah zákona nebo o lidi, kteří budou zákonem dotčeni a výrazně se jim může zvýšit platba za elektřinu. Jde o jasnou obstrukci a mě překvapuje, že se k takovým praktikám uchyluje předseda Štěch dřív, než Senát v novém funkčním období začal o zákonech jednat," uvedl Sobotka.

Reagoval tak na prohlášení Štěcha ve čtvrtečním vysílání Radiožurnálu. "Návrh zákona je podle prvních informací v nepříliš kvalitním stavu a bude potřeba ho dopracovat. Řada senátorů již při diskusích vyjádřila názor, že pokud by se to nepodařilo, že návrh zákona nepodpoří," uvedl Štěch. I když je podle něj třeba zabránit skokovému nárůstu cen elektřiny, není možné dopustit, aby provozovatelé fotovoltaických elektráren ohrožovali stát žalobami.

Poslanci zákon, kterým zdanili podporu fotovoltaiky 26procentní srážkovou daní, schválili v režimu legislativní nouze. Úpravou také zdanili bezplatné emisní povolenky 32 procenty a zvýšili poplatky za zábor zemědělské půdy pro solární elektrárny. Chtěli tak zabránit velkému nárůstu cen elektřiny, který měl v důsledku zákona o podpoře obnovitelných zdrojů nastat v příštím roce. S novým zákonem by se podle premiéra Petra Nečase mohlo zdražení elektřiny v příštím roce udržet na pěti procentech.

Senát má zákon projednávat na schůzi, která začne 8. prosince. Pokud by jej vrátil s připomínkami sněmovně, hrozilo by vzhledem k legislativním lhůtám, že norma nebude schválena včas. V běžném režimu by sněmovna musela o vráceném zákonu rozhodovat nejdříve za deset dní po jeho vrácení, tuto lhůtu by mohla anulovat jen projednáváním v nově vyhlášeném stavu legislativní nouze.

Prezident Václav Klaus už dříve oznámil, že nebude blokovat žádné iniciativy, které povedou k omezení solární energetiky. Hlava státu má podle ústavy na posouzení zákona 15 dní.