Mimořádná valná hromada společnosti New World Resources (NWR) podle očekávání odsouhlasila již dříve deklarovanou nabídku na převzetí polské těžební společnosti LW Bogdanka.

Pro akcionáře šlo de facto jen o schválení podmínek plánované akvizice, které proběhlo hladce. "Není velkým překvapením, že valná hromada skončila v rekordně krátkém čase," uvedl server Patria Online.

Valná hromada tedy schválila podmínky akvizice Bogdanky a v několika hlasováních pověřila představenstvo NWR k realizaci kroků, které dokončení akvizice umožňují. Valná hromada schválila, že společnost může v budoucnu vydat až 15 procent nových akcií v souvislosti s refinancováním celé transakce.

Jak uvedla Patria, celkem proběhla čtyři hlasování, a byly tak splněny podmínky na straně akcionářů vyplývající z nabídky převzetí.

Bogdanka chce víc

Polská společnost se však od počátku k nabídce NWR staví negativně. NWR za jednu akcii Bogdanky nabídlo 100,75 zlotého (zhruba 627 korun), celkem by tak za společnost zaplatilo 3,4 miliardy zlotých (asi 21,3 miliardy korun).

Vedení Bogdanky ale cena připadá příliš nízká a chtěli by získat víc. Podle serveru Patria.cz uvedl v úterý šéf Bogdanky Miroslaw Taras, že za získání Bogdanky by NWR muselo nabídnout navrch prémii ve výši 30 až 50 procent z celkové ceny.

"Hodnota Bogdanky je výrazně vyšší. Nabídka NWR vůbec nezohledňuje růstové prospekty firmy a prémii za získání kontroly, která se ve vyspělém světě běžně pohybuje v rozmezí 30 až 50 procent. Nevidím tedy důvod, proč by tomu u naší společnosti mělo být jinak," řekl Taras.

Finanční ředitel NWR Marek Jelínek nedávno uvedl, že je reálné, že firma nakonec Bogdanku získá, protože akcionáři většinou rozhodují o prodeji až těsně před vypršením termínu nabídky. Ta vyprší 29. listopadu.

Již s předstihem dostalo NWR "požehnání“ od polského státu. Tamní antimonopolní úřad totiž minulý týden vydal svolení k případné fúzi.

NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů. Spojení s Bogdankou by z ní udělalo jednu z hlavních těžařských firem ve střední Evropě.

V NWR drží 63,7 procenta akcií společnost BXR Mining B.V., kterou nepřímo ovládá společnost RPG Partners Ltd. Tu vlastní podnikatel Zdeněk Bakala spolu s investiční společností Crossroads Capital Investments Inc. Bakala je také majoritním vlastníkem společnosti Economia, vydavatele HN a iHNed.cz.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru