Členské státy Evropské unie prohrály u evropské justice boj o menší navýšení platů euroúředníků, než jaké chtěla Evropská komise. Soudní dvůr EU ve středu zrušil rozhodnutí, podle něhož měly platy desítek tisíc úředníků unijních institucí vzrůst od července 2009 na základně rozhodnutí zemí EU jen o 1,85 procenta namísto komisí navrhovaných 3,7 procenta.

Státy EU argumentovaly tím, že v době, kdy řada z nich musí kvůli tíživým dopadům hospodářské krize přistupovat k tvrdým rozpočtovým škrtům včetně omezení platů státních zaměstnanců, není navrhované navýšení na místě. Evropská komise ale zdůrazňovala, že jen naplňuje platné normy, které jasně stanovují, jak se mají platy euroúředníků upravovat.

Pravidla jsou dána unijními smlouvami. Změny v platech se na jejich základě vypočítávají na základě různých statistik. Zkoumá se jednak, jak rostly platy ve státní správě v osmi vybraných zemích bloku, a zároveň se sleduje růst životních nákladů v místě, kde ta či ona instituce sídlí, tedy hlavně v Belgii.

Problémové navýšení se týká ročního období od července 2009, přičemž statistiky k výpočtu ale odrážely ještě situaci v předchozím období, které tolik zasažené krizí nebylo. Před několika týdny pak Brusel přišel s návrhem na změny pro další roční období od července 2010. V něm už prosazuje navýšení jen o 0,4 procenta. O tom zatím ještě členské země nerozhodly.