Česká republika se v letošním žebříčku prosperity a ekonomické perspektivy zemí umístila ze 110 států světa na 24. místě. Udržela si tak svoji pozici z předchozího roku, vyplývá z hodnocení Legatum Prosperity Index 2010. Žebříček vede Norsko, Slovensko se umístilo na 37. místě, Německo na 15. místě.

Legatum Prosperity Index hodnotí prosperitu a ekonomické perspektivy států podle mnoha kritérií, mezi které patří například osobní svobody, vzdělání, sociální kapitál nebo bezpečnostní aspekty. Žebříček je podle autorů zajímavý například pro soukromé investory či vládní agentury pro podporu investic.

Nejlepší podmínky pro život mají podle globálního indexu bohatství a prosperity po Norsku Dánsko a Finsko. Například Spojené státy skončily na desátém místě, Slovinsko na 21. místě, Itálie na 25., Polsko na 29. a Maďarsko na 34. místě. Naopak nejhorší podmínky panují podle indexu v Zimbabwe, Pákistánu a Středoafrické republice.

"Index ukázal, že propast mezi úspěšnými a neúspěšnými evropskými zeměmi se prohlubuje. Především jihoevropané, kteří mají ekonomické problémy, nejsou spokojeni se svým životem, což je v rozporu s všeobecným přesvědčením o kvalitě života v těchto turistických destinacích," uvedli autoři žebříčku. Portugalsko si pohoršilo z 25. na 26. místo, Řecko z 36. na 39. pozici a Španělsko z 20. na 23. místo.

 

Legatum Prosperity Index 2010 (vybrané země)

1. Norsko
2. Dánsko
3. Finsko
4. Austrálie
5. Nový Zéland
6. Švédsko
7. Kanada
8. Švýcarsko
9. Nizozemí
10. USA
...  
23. Španělsko
24. Česká republika
25. Itálie
...  
29. Polsko
...  
34. Maďarsko
...  
110. Zimbabwe

Zdroj: Legatum Prosperity Index 2010

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru