Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí rychleji, než se předběžně odhadovalo. Ministerstvo obchodu v úterý revidovalo údaj o růstu hrubého domácího produktu na 2,5 procenta z předběžných dvou procent. K revizi přispěl vyšší růst vývozu a spotřebitelských i vládních výdajů.

Ve druhém čtvrtletí ekonomika expandovala o 1,7 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali revizi údaje za třetí čtvrtletí na 2,4 procenta.

Ekonomika sice zrychlila, ekonomové však upozorňují, že růst je stále slabý na to, aby pomohl snížit vysokou nezaměstnanost. Podle ekonomů ke snížení míry nezaměstnanosti pod současných 9,6 procenta je potřeba, aby HDP rostl nejméně o 3,5 procenta. Analytici odhadují, že za celý letošní rok ekonomika stoupne o 2,6 procenta.

Spotřebitelské výdaje, které se na celkové ekonomické aktivitě USA podílejí více než dvěma třetinami, stouply v období červenec až září o 2,8 procenta. Původní zpráva uváděla růst o 2,6 procenta. Tempo růstu bylo nejvyšší od čtvrtého čtvrtletí 2006 a zrychlilo ze 2,2 procenta ve druhém čtvrtletí. Vládní výdaje podle revidované zprávy stouply o čtyři procenta místo původních 3,4 procenta.

Dalším důležitým pohonem ekonomiky je vývoz, jehož růst ministerstvo revidovalo na 6,3 procenta z původních pěti procent. Vývoz podporuje slabší dolar, který zlevňuje americké zboží v zahraničí. Dovoz se naopak zvýšil méně, než se původně čekalo.

Ve výhledu na nejbližší období analytici očekávají nadále slabý růst a vysokou nezaměstnanost. Podle nedávné ankety agentury AP by se HDP ve čtvrtém čtvrtletí měl zvýšit o 2,4 procenta a v prvních třech měsících nového roku o 2,5 procenta.

Obavy ze slabého ekonomického růstu přiměly centrální banku USA (Fed) na počátku tohoto měsíce přikročit k dalším stimulačním opatřením. Banka přislíbila napumpovat do ekonomiky 600 miliard USD prostřednictvím nákupu vládních obligací. Fed se snaží přimět Američany více utrácet prostřednictvím levných úvěrů a zvyšování cen akcií. Zatím však nikdo, včetně šéfa Fedu Bena Bernankeho, není schopen říct, zda program Fedu pomůže podpořit růst natolik, aby se začala snižovat nezaměstnanost.

Podle analytika Fio, burzovní společnosti Robina Koklara se americké ekonomice proti původním odhadům ve třetím čtvrtletí dařilo relativně dobře. "Lze očekávat, že i poslední čtvrtletí letošního roku by mohlo být úspěšné, neboť zaměstnanost roste, americký dolar je oproti euru stále relativně slabý a Fed pokračuje v nakupování amerických státních dluhopisů," řekl Koklar.