Na společném summitu v Lisabonu vybídly Spojené státy spolu s Evropskou unií partnerské země skupiny G20, aby se vyvarovaly podhodnocování svých měn. Americký prezident Barack Obama na krátké tiskové konferenci zdůraznil, že je nutné mít takové měny, které odpovídají situaci na trzích.

Nejvyšší představitelé zemí G20 před pár dny v Soulu, kde bylo jejich setkání provázeno rovněž napadáním a vzájemnou kritikou ekonomických politik, vyjádřili vůli řešit globální napětí a nerovnováhy, vyvolávané obavami z "měnové války" a obchodního protekcionismu. Na konkrétním řešení nerovnováh se však nedohodli a v důležité otázce podhodnocení čínské měny nepodpořili návrh Spojených států na zvýšení tlaku na Peking.

Nevoli v EU a v USA vyvolává i čínská měna, která je podle nich záměrně podhodnocena, což napomáhá čínskému exportu. Americký prezident Barack Obama na krátké tiskové konferenci zdůraznil, že je zapotřebí mít takové měny, jež odpovídají situaci na trzích.

Obě strany chtějí docílit naplňování dohod ze Soulu

Unijní prezident Herman Van Rompuy zdůraznil, že obě strany mají společný zájem, aby se dohody ze schůzky G20 v Soulu naplňovaly.

 

 

Vrcholná schůzka EU a USA se měla uskutečnit již v květnu během španělského předsednictví, avšak Američané ji zrušili. Důvodem tehdejšího rozhodnutí americké administrativy byly podle mediálních spekulací zmatky ve vedení evropské sedmadvacítky po vstupu Lisabonské smlouvy EU v platnost, ale i nedostatek témat, u nichž by bylo možné dosáhnout nějakého pokroku.

Dostalo se na ni až nyní, týden po soulském setkání lídrů skupiny G20. Již před summitem zanívaly hlasy z okruhu Bílého domu, že tentokrát, tzn. po půl roce, Obama údajně očekává konkrétní výstupy.

Američané přijeli na schůzku se snahou věnovat se – mimo závěrů z předchozí schůzky G20 – hlavně otázce zaměstnanosti a ekonomickému růstu. Europoslanci ale kromě obchodních vztahů upřednostňují například diskusi o ochraně soukromí.