Od nadcházejícího roku už nebude možné zaplatit daně prostřednictvím daňové složenky bez poplatku. Ministerstvo financí totiž v rámci úsporných opatření již nadále nebude hradit České poště náklady spojené s daňovou složenkou. Na dotaz ČTK to v pátek sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Daňovou složenkou zatím letos lidé a firmy realizovali téměř 2,5 milionu plateb, většina z nich se týká daně z nemovitosti.

Ministerstvo financí teď podle Jakoba jedná s poštou, který druh složenky bude možné použít k úhradě daní. Služba ovšem bude již na rozdíl od daňové složenky zpoplatněna. Lidé mají podle Jakoba ovšem řadu dalších způsobů, jak daně uhradit. Mohou tak učinit například bankovním převodem z pobočky banky, prostřednictvím elektronického bankovnictví či složením hotovosti na pokladně finančního úřadu.

"Bohužel úspory je nutné hledat všude. V rámci úsporných opatření už nebude MF hradit náklady České poště za placení daní prostřednictvím složenky. Jde o úsporu ve výši 46,5 milionu korun," uvedl Jakob.

Do konce letošního září zaplatili lidé a firmy daňovou složenkou daně téměř za 3,7 miliardy korun. Za celý loňský rok to bylo takřka 4,3 miliardy korun.

Daňová složenka byla zavedena v březnu 2006. Hlavním cílem vzniku daňové složenky bylo zbavit daňový subjekt povinnosti hradit manipulační poplatek za úhradu daní v hotovosti a snížit nápor lidí na pokladnách finančních úřadů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru