Ministerstvo financí připravuje změnu daně z nemovitosti, měla by být vyšší pro ty, kteří vlastní nemovitost na atraktivním místě. Informuje o tom páteční Mladá fronta Dnes. O výši daní by rozhodovala jako dosud zastupitelstva obcí. Ministerstvo už připravuje cenové mapy, změny chce dokončit do roku 2012. Obce změnu vítají, majitelé domů očekávají zvýšení nákladů na bydlení v atraktivních lokalitách.

"Chceme, aby základna pro stanovení daně byla blíže tržním cenám nemovitostí," řekl listu náměstek ministra financí pro daně Ladislav Minčič. Podle něj by se daně měly zvednout nejvýše dvojnásobně.

O tom, jak vysoká daň bude, rozhodnou zastupitelé obcí, daně jdou totiž do obecní pokladny. Zastupitelstvo jednotlivé parcely v obci rozčlení do několika kategorií podle toho, zda je na pozemku zavedena elektřina, zda k němu vede dobrá komunikace, zda je poblíž centra města, jestli je blízko hlučná silnice či skládka. V nejlepších lokalitách se pak bude platit vyšší daň z nemovitostí než v těch méně atraktivních.

"Je to další porušení slibu, který daly strany vládní koalice před volbami. Jak ODS, tak TOP 09 slibovaly, že nebudou zvyšovat žádné daně," komentoval záměr ministerstva financí lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Některým skupinám majitelů nemovitostí by se podle něj daň neměla zvyšovat vůbec. "Myslíme si, že majitelé standardních rodinných domků s přiměřeným pozemkem by prostě neměli být v příštích letech zasahováni dalším zvyšováním této daně. A pokud by vláda tuto daň chtěla zvyšovat, tak ať se zaměří pouze na velké luxusní nemovitosti," řekl Sobotka novinářům.

Představitelé obcí změnu vítají. "Hlavním cílem změny je, aby obce získaly pravomoc určit daň jinak v luxusní čtvrti a jinak v chatové oblasti," uvedl poslanec za TOP 09 Petr Gazdík, který byl donedávna starostou obce Suchá Loz.

Jinak to vidí předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček. "Zvýšení daně z nemovitostí v lukrativních oblastech povede ke zvýšení nákladů na bydlení v těchto lokalitách," řekl ČTK.

Daň z nemovitostí tvořila podle posledních čísel České daňové správy v roce 2009 jen o něco více než procento ze všech vybraných daní v Česku. Finanční úřady loni vybraly na daních celkově zhruba 523 miliard korun, z toho daň z nemovitostí činila 6,36 miliardy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru