Řecká vláda slíbila přijmout další opatření, která by příští rok umožnila snížit rozpočtový deficit na 7,4 procenta hrubého domácího produktu. Dodržela by tak podmínky úvěrové dohody s mezinárodními věřiteli, avšak za cenu dalšího propadu ekonomiky. Plyne to z návrhu rozpočtu, který ve čtvrtek vláda předložila parlamentu. Na letošní rok Atény počítají se snížením deficitu na 9,4 procenta.

Schodek má podle vládního plánu klesnout o 5,1 miliardy eur (asi 126 miliard Kč) na 16,8 miliardy eur. Minulý měsíc vláda v prvním návrhu rozpočtu počítala se snížením schodku jen o 2,2 miliardy eur. Ministři financí zemí eurozóny však tento týden Aténám doporučili uskutečnit další úsporné kroky, díky nimž Řecko splnilo rozpočtové cíle sjednané v rámci květnové dohody s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem o finanční pomoci v objemu 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč).

"Máme-li splnit rozpočtové cíle pro rok 2011, musíme přijmout další fiskální kroky založené na racionalizaci veřejných výdajů a strukturálních reformách," uvedl v parlamentu řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu.

Plán rozpočtu počítá například se snížením provozních a mzdových výdajů ve ztrátových státních podnicích, snížit se ale mají i náklady na zdravotní péči, stejně jako výdaje na obranu země. Vláda se také z 11 na 13 procent chystá zvýšit spotřební daň, naproti tomu daň z přidané hmoty v turistice, stejně jako DPH za léky, půjde opačným směrem. Z nynějších 11 procent se sníží na 6,5 procenta.

"Je to obtížný rozpočet, který pokračuje v duchu předchozího roku," řekl Papakonstantinu. Rozpočet podle něj musí brát stále ohledy na to, že Řecko stále nemá úplný přístup na mezinárodní finanční trhy, aby si financování mohlo zajistit tam. I tak ale podle něj vláda myslela na to, aby parametry rozpočtu umožnily tvorbu pracovních míst a růst hospodářství.

Řecko mělo v letošním roce snížit rozpočtový deficit původně na 7,8 procenta HDP, schodek však bude kvůli dopadu slabé ekonomiky a úsporných opatření na státní příjmy podstatně vyšší. Navíc statistický úřad Evropské unie Eurostat revidoval loňský deficit na 15,4 procenta z dosud uváděných 13,8 procenta.

Řecká ekonomika se bude pod tlakem vládních škrtů a zvýšených daní propadat i příští rok. Vláda v rozpočtu předpokládá, že HDP po letošním propadu o 4,2 procenta klesne o další tři procenta. Státní dluh se kvůli dalšímu vysokému deficitu zvýší na konci příštího roku na 152,6 procenta z letošních 142,5 procenta HDP.