Pražská burza krátce před 11 hodinou pozastavila obchodování s akciemi developera ECM, které propadly o více než 20 procent. Kráce po obnovení obchodování v 11:30 akcie ztrácely proti úternímu závěru 17,14 procent na 88 korun na akcii. Burza tak zřejmě reaguje na špatné výsledky hospodaření firmy zveřejněné v úterý.

Není to poprvé, kdy bylo obchodování na pražské burze s akciemi ECM pozastaveno.

Ekonomická situace developerské společnosti ECM Real Estate Investments (ECM REI) se stále zhoršuje. Za první tři čtvrtletí letošního roku vykázala ztrátu 69,9 milionu eur, v přepočtu zhruba 1,72 miliardy korun. Za stejné období loňského roku přitom prodělala "jen" 28,1 milionu eur.

Výsledky společnosti byly sice oznámeny až po skončení úterního obchodování na pražské burze, investoři ale špatná čísla očekávali. Před jejich zveřejněním se akcií firmy hromadně zbavovali a poslali je tak na historické minimum 106,20 koruny za kus. A bude ještě hůře. Podle analytika společnosti BH Securities Tomáše Matušky čeká nyní akcie zadluženého developera propad pod hranici sto korun.

ECM REI doplácí na to, že jí vysychá hlavní zdroj dosavadních příjmů - čisté výnosy z pronájmu. Poté, co prodala projekty City Tower a City Empiria na pražské Pankráci, klesly jí letošní čisté výnosy o 64,5 procenta na 4,2 milionu eur (zhruba 103 milionů korun).

Firma se již delší dobu potýká s vysokým zadlužením. Situaci chce vyřešit prostřednictvím připravovaného restrukturalizačního plánu. Jeho návrh podpořila začátkem listopadu valná hromada držitelů dluhopisů firmy v cizích měnách.

Majitelé těchto obligací vyhověli společnosti a nepožadovali předčasné splacení dluhopisů. Podobný postoj zaujali později i držitelé korunových dluhopisů. O restrukturalizačním plánu mají majitelé obligací znovu rozhodovat na počátku prosince.

"Trpělivost většiny věřitelů naznačuje, že možnost dohody je vysoká. ECM REI přesto nebude mít vyhráno, ani pokud dohody dosáhne," řekl analytik Komerční banky Miroslav Adamkovič.

Situaci firmy v současnosti komplikuje Burzovní společnost pro kapitálový trh, jeden z držitelů korunových dluhopisů developera. Na začátku listopadu podala na ECM REI insolvenční návrh s tím, že jí společnost údajně dluží zhruba 234 tisíc korun z nezaplacených úroků z dluhopisů.

Ještě závažnějším problémem je však podle Adamkoviče financování dalších projektů firmy. Jde hlavně o bytový výškový dům City Epoque v Praze na Pankráci. Ten začala ECM REI stavět na jaře, v současnosti ale práce stojí. "Firma bude muset na jeho dostavbu získat vnější zdroje. Dostavba bude zřejmě jednou z podmínek dohody s věřiteli, jelikož projekt je klíčový pro zvýšení návratnosti zapůjčených prostředků," poznamenal Adamkovič. "Jednání o zainvestování dostavby jsou podle mne bez šance, zvláště když to nejcennější z portfolia firmy už je prodané," tvrdí však Matuška.

ECM REI se totiž letos kromě klíčových budov a projektů v Praze na Pankráci nedávno zbavila i budovaného multifunkčního centra v Rusku nebo dceřiné firmy spravující nemovitosti.

Většinovým majitelem firmy a zároveň jejím generálním ředitelem firmy je Milan Janků. Řadu svých aktiv vložil do společného holdingu se skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. ECM REI do něj ale nezačlenil.

 

ECM už může zachránit pouze zázrak v podobě investora ochotného vložit peníze do jejích rozestavěných projektů.
Tomáš Matuška, analytik BH Securities

 

Výsledky ECM za první tři čtvrtletí 2010

(meziroční změna v %)

Čistá ztráta

1,72 miliardy korun

+148,75 %

Celková aktiva

5,2 miliardy korun

-38 %

Čisté výnosy z pronájmu

103 milionů korun

-64,5 %


TĚŽKÉ ÚKOLY
Šéf ECM Milan Janků se musí v následujících dnech dohodnout s věřiteli, a především sehnat investora.
FOTO: ARCHIV HN