Oběti říjnové ekologické katastrofy v Maďarsku budou přes zákaz policie demonstrovat 19. listopadu u Devecseru na západu země. Chtějí tím docílit rychlého a plného odškodnění za to, že jejich životní prostředí bylo znečištěno toxickým bahnem z prasklého odkaliště hliníkárny, uvedl ve středu jeden z organizátorů Géza Csenki.

"Demonstraci uskutečníme. Žádáme naprosté odškodnění pro všechny. Naše životy byly zničeny, nyní chtějí omezit naše práva. Nenecháme je, aby si dělali, co chtějí, aby nás stáhli dolů," cituje jeho slova agentura MTI.

Policie demonstraci zamítla, protože v oblasti Devecseru, který je jednou z obcí postižených katastrofou, stále platí stav nouze. Vyhlášen byl až do konce roku.

Maďarská vláda v úterý uvedla, že do fondu pro odškodnění, který byl zřízen po katastrofě, bylo vloženo 1,2 miliardy forintů (přes 110 milionů korun). Rozděleno však bylo jen 40 milionů forintů (zhruba 3,5 milionu korun), protože vláda chce nejdříve vědět, jestli si oběti přejí zůstat v obnovených částech obcí zaplavených bahnem, nebo chtějí odejít.

"Nedostali jsme dost informací o podmínkách života v těchto místech v budoucnosti. Stát nám musí vyplatit plné odškodné a peníze pak může žádat, pokud bude chtít, od těch, kdo jsou za to odpovědni," řekl Csenki.

Uniklo 800.000 kubických metrů toxického bahna

Čtvrtého října prasklinou v odkalovací nádrži hliníkárny v Ajce (asi 160 kilometrů západně od Budapešti) uniklo do okolí 800.000 kubických metrů toxického bahna. Červený kal kontaminoval plochu o rozloze 40 kilometrů čtverečních včetně několika vesnic (například Kolontáru nebo Devecseru); zcela zničil život v řece Marcal a částečně poškodil i druhou největší řeku v Evropě Dunaj. Zničeno nebo poškozeno bylo více než 350 domů, obyvatelé byli z území evakuováni.

Katastrofa označovaná za nejhorší svého druhu v Maďarsku, si vyžádala smrt deseti lidí, 150 osob utrpělo zranění. Škody se zatím odhadují v přepočtu na asi 1,7 miliardy Kč. Odstraňování následků potrvá nejméně rok a bude stát téměř miliardu korun.

Příčinu ekologické katastrofy úřady nadále vyšetřují. Premiér Viktor Orbán i ekologové prohlásili, že jde o očividnou lidskou chybou. Podle Světového fondu na ochranu přírody nádrž netěsnila již několik měsíců.