Světové banky věří evropským akciím. Podle JPMorgan budou v následujících šesti až dvanácti měsících růst a banka investorům doporučuje, aby je nakoupili. Podobný vývoj předpovídá pro příští rok i Royal Bank of Scotland (RBS).

Stratégové banky JPMorgan nevylučují ani opakování mimořádných růstů z roku 1999, kdy panevropský index Stoxx Europe 600 posílil zhruba o 25 procent. Také podle analytiků RBS by se mohly evropské akcie těmto výkonům přiblížit a měly by růst až o 20 procent.

Podobné zhodnocení předpovídají i v Deutsche Bank. Poptávka po úvěrech prý roste rychleji, než se předpokládalo, a dodatečné uvolňování úvěrových podmínek pro banky a domácnosti tak podpoří ekonomický růst. To se pozitivně odrazí i na vývoji akciového trhu.

"Největší hrozbu pro naši prognózu představují potenciální šoky na finančních trzích. Těm ale přehledy bankovních trhů zatím nenasvědčují. Silnější růst HDP tak může vyvolat zhodnocení akcií v souladu s našimi předpoklady," tvrdí analytik Deutsche Bank Gareth Evans.

Evropským akciím věří i australská banka Macquarie, která čeká jejich zhodnocení o 10 %. V prvním čtvrtletí 2011 sice vyvrcholí obavy z fiskálních problémů eurozóny, následné nižší ceny akcií však povedou k lepšímu zhodnocení.

 

Odhady růstu evropských akcií v příštím roce

Deutsche Bank

20 %

RBS

20 %

Macquarie

10 %

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru