Němci začali své nezdaněné peníze přesouvat ze švýcarských kont do Asie. Upozornil na to v pondělním vydání německý týdeník Der Spiegel, podle něhož je to reakce na nedávnou dohodu mezi německým a švýcarským ministerstvem financí, která má vyřešit letitý problém nezdaněných německých aktiv na anonymních účtech u švýcarských bank.

Podle odhadů tam Němci před daňovými úřady "uklidili" 130 až 175 miliard eur (3,2 až 4,3 bilionu korun). Dohoda podepsaná na konci října ministry financí obou zemí Wolfgangem Schäublem a Hansem-Rudolfem Merzem počítá s tím, že na každý německý anonymní vklad na švýcarský účet bude uvalena srážková daň, která poté poputuje do Berlína.

Rychlejší než politici

Zpětně by také měly být zdaněny částky, které inkognito ve švýcarských bankách už nějakou dobu leží. To vše výměnou za to, že tradiční institut bankovního tajemství alpské republiky zůstane zachován. O konkrétních podmínkách realizace mají oba státy začít jednat příští rok.

Na to ale podle Spiegelu nechtějí němečtí daňoví hříšníci čekat a začali ve velkém přesouvat své finance do asijských daňových rájů, jako jsou Singapur nebo Hongkong. Magazínu to potvrdil německý odborník na daňové otázky Jörg Alvermann.

"V posledním měsících zaznamenáváme sílící poptávku po Asii, zejména po Singapuru," uvedl právník, který v minulosti zastupoval asi nejznámějšího německého daňové hříšníka, bývalého šéfa Deutsche Post Klause Zumwinkela, který byl za černá konta v Lichtenštejnsku odsouzen k podmínečnému dvouletému trestu a pokutě milion eur.

"Jen v prvních osmi měsících letošního roku odešlo 62 miliard švýcarských franků," řekl časopisu bankovní expert vládní Švýcarské lidové strany Hans Kaufmann. Ačkoli není jasné, kolik z toho putovalo do Hongkongu nebo Singapuru, důvody jsou podle něj zřejmé. "Mnoho zahraničních klientů není ochotno čekat, až se jejich majetek nuceným vyvlastněním k regulování starých zátěží zmenší o 15 až 20 procent," tvrdí Kaufmann.

Vysocí úředníci německého ministerstva financí dokonce podle Spiegelu nevylučují, že jim s tím pomáhají samy švýcarské banky. "Stačí zmáčknout jedno tlačítko a peníze jsou ze Švýcarska v Singapuru nebo v Hongkongu," citoval týdeník nejmenovaného představitele ministerstva.

Německo totiž nemá s Hongkongem uzavřenu dohodu o dvojím zdanění. Se Singapurem sice ano, jsou v ní ale podle magazínu mezery. Při jednání se Švýcary proto prý budou chtít Němci také vědět, kolik peněz odešlo v předcházejících měsících z helvétské republiky do těchto asijských daňových rájů.

Německé spolkové země letos koupily několik kradených CD s daty o tajných německých kontech ve Švýcarsku. To sice načas ochladilo vztahy mezi oběma zeměmi, tisíce Němců ale přimělo dobrovolně se nahlásit finančním úřadům a dodatečně zdanit své peníze uložené na zahraničních kontech. Šéf odborů německých daňových poradců Dieter Ondracek na základě toho v létě odhadoval, že si státní pokladna jen letos navíc přijde na dvě miliardy eur (49,3 miliardy Kč).