Jak vláda nestíhá plnit své sliby

Sliby z koaliční smlouvy, u kterých má už dnes vláda zpoždění

"Budeme zveřejňovat odměny zástupců státu ve státních a polostátních firmách"
původní termín: do 15. 10. 2010. Nesplněno

"Celá veřejná správa bude mít povinnost zpracovat a zveřejnit etický kodex"
původní termín: do 31. 10. 2010. Nesplněno

Sliby z koaliční smlouvy, které už vláda určitě nestihne

"Předložíme finanční ústavu a zákon o rozpočtové kázni" - původní termín: do 31. 12. 2010. Ministr Kalousek předloží finanční ústavu až v roce 2012.

"Změníme ústavu tak, aby vláda nemohla být odvolána bez toho, aby předtím získal důvěru nový premiér" - původní termín: do 31. 12. 2010. Ministr Pospíšil předloží konstruktivní vyjádření nedůvěry nejdřív za rok.

"Předložíme nový občanský zákoník" - původní termín: do 31. 12. 2010. Ministr Pospíšil ho předloží nejdřív v březnu 2011.

Sliby z koaliční smlouvy, které jsou v ohrožení

"Předložíme návrh zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů"- původní termín: do 31. 12. 2010.

Ministr vnitra nemá na Generální inspekci bezpečnostních sborů potřebných 80 milionů.

"Předložíme návrh na přímou volbu prezidenta" - původní termín: do 31. 12. 2010. Vláda se pře o způsobu volby a do konce roku se o přímé volbě prakticky jistě nedohodne.

Vláda toho v koaliční smlouvě naslibovala opravdu hodně. Do konce roku předložíme nový občanský zákoník, finanční ústavu, která donutí poslance šetřit, a navrhneme i ústavní změnu, aby vládu nemohla sněmovna odvolat, pokud si předtím nenajde nového premiéra. Už teď je ale jasné, že ani jeden z těchhle tří zásadních slibů prvního půlroku vládnutí Nečasův tým v termínu nesplní. Koalice, která má ve sněmovně pohodlnou většinu 118 hlasů a důvěru získala 10. srpna, nestíhá.

Já jsem jim to říkal

Nový občanský zákoník předloží ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil nejdřív příští rok v březnu a ztížení možnosti odvolávat vládu stihne nejdřív za rok. Pospíšil dnes navíc otevřeně přiznává, že předložení těchhle dvou zákonů, které vláda slibovala do konce roku, vlastně ani nevěřil.

"Vyjednával jsem školství, takže jsem neměl na termíny týkající se ministerstva spravedlnosti vliv. Ale už od počátku jsem autorům této části koaliční smlouvy říkal, že není možné nový občanský kodex předložit do konce roku 2010," krčí rameny Pospíšil.

Nový občanský zákoník má přitom Pospíšil hotový už z doby, kdy seděl v Topolánkově vládě. Podle ministra spravedlnosti se ale musí v novém občanském kodexu ještě vychytat některé drobné chyby, a proto ho prý předloží nejdřív příští rok v březnu.

Občanský zákoník, který má třeba umožnit pronajímat lidem auto, byt nebo chatu bez písemné smlouvy, umožnit vyšší odškodnění za chyby lékařů a nemocnic nebo zajistit, aby koupě bytu či domu platila podpisem smlouvy a ne až zápisem do katastru, se tak oproti původnímu plánu zpozdí minimálně o čtvrt roku.

Finanční ústava? V roce 2012

Ještě mnohem větší zpoždění má ministr financí Miroslav Kalousek, který měl podle koaliční smlouvy do konce letoška předložit finanční ústavu. Tahle novinka spolu se souvisejícím zákonem o rozpočtové kázni počítala třeba se snížením platů všech ministrů i poslanců, kteří by hlasovali pro příliš rozhazovačný rozpočet.

Jenže místo toho, aby ji Kalousek podle koaliční smlouvy předložil do 31. prosince, ji hodlá dát do vlády nejdřív za rok a čtvrt. "Předpokládám, že finanční ústavu předložím v roce 2012. Myslím, že v roce 2011 se máme věnovat prioritám systémových reforem. U finanční ústavy na rozdíl od reforem nehrozí nebezpečí z prodlení, protože vláda rozpočtové zodpovědnosti na tu zodpovědnost nepotřebuje zákon," vysvětluje první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, proč odkládá jednu z největších předvolebních priorit ODS.

Občanským demokratům se tenhle odklad docela logicky nelíbí. "Pokud to pan ministr nepředloží do konce roku, tak poruší koaliční dohodu. A my se určitě budeme ptát, proč s tím otálí. Finanční ústavu má totiž od nás už dávno připravenou," zlobí se ekonomický expert ODS a ministr průmyslu Martin Kocourek.

Termín splnění některých svých slibů už navíc vláda propásla. Koalice třeba v koaliční smlouvě slibovala, že do poloviny října zveřejní platy všech lidí, kteří sedí za stát ve správních a dozorčích radách státních a polostátních podniků. Nedávno sice ČEZ zveřejnil odměny šéfa dozorčí rady Martina Římana a jeho místopředsedy Eduarda Janoty, ale jinak je většina odměn pořád tajná.

"Tak to jste mě trochu zaskočil," připustil Kalousek, když mu HN připomněly, že už měl odměny před měsícem zveřejnit. "Co nejdříve ke zveřejnění odměn přikročíme. Je zcela na místě, abychom výši odměn zveřejnili nejdéle na přelomu roku, protože už bude po valných hromadách, na kterých dojde k řadě personálních změn," slíbil nakonec Kalousek.

Na tohle nemáme peníze

Ministr vnitra Radek John pak už nestihne splnit slib z koaliční smlouvy, že celá veřejná správa do konce října zpracuje a zveřejní svůj etický kodex. John navíc už dnes varuje, že velmi pravděpodobně nebude moci kvůli nedostatku peněz do konce roku předložit ani návrh zákona o založení Generální inspekce bezpečnostních sborů, která měla například přísněji trestat prohřešky policistů.

John měl sice tenhle návrh předložit do konce roku, ale už teď ví, že mu na jednotnou inspekci chybí kvůli škrtům potřebných 80 milionů. "Do konce roku přijde na vládu informace, že zákon je hotový, ale že na něj zároveň ministerstvo vnitra nemá peníze. Pokud nám ministr financí nedá peníze navíc, tak ten zákon nebude. Jednání s ministerstvem financí bohužel zatím nikam nevedou," varuje předem Radek John.