Agenda bank

38
milionů dotazů na stav účtů klientů dostanou letos banky, stavební spořitelny, záložny a pojišťovny (celkem 104 subjektů) od exekutorů a dalších institucí. Jde o 92procentní nárůst proti celému loňskému roku, kdy odpovídaly na 20 milionů dotazů.

 

420
milionů korun je částka, kterou za letošní rok zaplatí banky a další instituce za agendu spojenou s odpovídáním
na dotazy o stavu účtů klientů. Vloni se přitom jednalo o částku 219 korun.

České finanční instituce dostanou každý pracovní den průměrně asi 150 tisíc dotazů od exekutorů, finančních úřadů, sociální správy a dalších úředních institucí. Na otázky ohledně stavu účtů musí "bezodkladně" odpovědět. Počty dotazů se každým měsícem zvyšují a banky agendu přestávají zvládat.

Vyplývá to z údajů Finančního analytického útvaru (FAÚ) ministerstva financí. Podle něj si za loňský rok exekutoři i další oprávnění vyžádali od finančního sektoru 20 milionů odpovědí a letošní čísla naznačují 92procentní nárůst.

Lhůty, v nichž banky stihnou odpovědět, se stále prodlužují a s tím se komplikuje i vymáhání peněz při exekucích. "Některé banky teď odpovídají za tři měsíce po dotázání. Tím se značně zdržují exekuce," říká viceprezident Exekutorské komory Jiří Prošek. Dlužníci tak mají podle něj víc času se o exekuci dozvědět a peníze "uklidit". Poškozuje to pak věřitele.

Exekutoři, kteří mají právo bankám za pozdní odpověď udělit pokutu, jednali minulý týden s Českou bankovní asociací (ČBA). Obě strany se dohodly, že spustí automatický systém, který by mohl proces zkrátit z měsíců na pár hodin a násobně snížit náklady. "Banky jsou dotazy zavaleny, z obou stran je vůle spustit systém co nejdřív," řekl Jan Matoušek za ČBA. Podle Proška by to šlo už začátkem roku 2011. Ve hře je i zřízení centrálního registru účtů. Exekutoři by v něm zjistili potřebné informace, aniž by museli obesílat desítky finančních institucí.

Zrychlení agendy by pomohlo i dlužníkům. Už by se nemuselo stávat, že jim exekutor zabaví úspory na stavebním spoření a připraví je o státní podporu kvůli tomu, že poruší šestiletou vázací lhůtu. Údaje od stavebních spořitelen totiž exekutor zjistí hned pohledem do databáze ministerstva financí, ale na data od banky čeká měsíce.