Od vraždy právníka Ernesta Valka uběhl týden, ale stále nikdo nezná ani pachatele ani motiv. Policie podrobnosti o tom, proč a kým byl uznávaný advokát ve své vile zastřelen, nezveřejňuje. Ministr vnitra Daniel Lipšic slíbil, že něco málo prozradí v následujícím týdnu.

Jedním z motivů je tzv. česká stopa - jde o miliardové směnky, které v 90. letech podepsal Mečiarův prominent, šéf Slovenského plynárenského průmyslu (SPP) Ján Ducký. Nárok si dělala i Union banka, ale Valko, který plynaře zastupoval, spor vyhrál.
 
Důvod, proč úvahy vznikají, se nabízí - podobný osud obou aktérů. Ducký byl v roce 1999 zastřelen ve vchodě paneláku, kde bydlel. Ernest Valko byl krátce před smrtí jmenován členem dozorčí rady SPP.
 
„Je to nesmysl. Čtyři roky mohli majitelé směnky uplatnit vůči SPP v příznivější atmosféře minulé vlády s její slabostí pro netransparentnost, a neučinili tak. Doktora Valka vzali do dozorčí rady proto, že byl v obraze a dokázal by kdykoliv podobné pokusy odrazit. Vezměme to logicky, kdyby šlo o směnky, tak by Valka zavraždili dávno a ne, když je po všem,“ myslí si bezpečnostní analytik Milan Žitný.

A zase směnka

Nezdají se mu ani úvahy o tom, že vražda může souviset s další kauzou, sporem o majetek společnosti Rašelina Quido, která se ocitla v konkurzu. Na lukrativní rašeliniště v Suché hoře, v hodnotě 11,6 miliardy korun, si brousil zuby bývalý příslušník tajné služby Michal Hrbáček a jeho skupina.

Stejný Hrbáček, který se v roce 1995 podílel na únosu prezidentova syna Michala Kováče ml. Jeho právním zástupcem byl Ján Čarnogurský ml. Na druhé straně stál podnikatel Tobiáš Loyka zastupovaný Ernestem Valkem.
 
Ve spletitém případu sehrála hlavní roli také směnka - na 120 milionů korun. Ten kdo ji držel v rukou měl šanci prokázat u konkurzního soudu, že je věřitelem.

Ačkoliv ji vlastnil Loyka všichni ostatní zájemci o pozemky byli přesvědčeni, že ji má Valko. Na podnikatele Loyku bylo vzneseno mnoho dodnes neprokázaných obvinění - od únosu, vydírání až po údajné plánování vraždy správkyně konkursní podstaty. Byl několikrát zatčen a následně propuštěn.
 
„Všechno bylo vykonstruované stejně jako obvinění Valka z vydírání. Během sporu se někdo Valkovi vloupal do kanceláře a byl hodně znalý terénu. Vyhodil elektřinu v celé ulici, rozstřílel bezpečnostní kameru, věděl o záložním zdroji energie. Netušil, že budova má elektronické čidlo, které zaznamená vstup a odchod z objektu. Samozřejmě že hledali tu směnku, ale nic nenašli. Po Valkově zajištění v roce 2006 vykonala policie policejní prohlídku jeho kanceláře. Mám z věrohodného zdroje potvrzeno, že hledali tuto směnku. Pod legendou vymyšleného vydírání. Faktem je, že Loyka je výbušné povahy, ale nedisponuje žádnou zločineckou skupinou, která by byla schopna zorganizovat fingovaný únos a přípravu vražd. To provedli policisté, z nichž se někteří nyní vrátili do vysokých funkcí,“ tvrdí Žitný.

Špinavá hra domácích

Možným motivem vraždy může být podle něho kauza Tipos. Ve té hrozí, že stát bude muset ve sporu se společností Lemikon Limited vyplatit víc než 66 milionů eur. Valko Tipos zastupoval u Ústavního soudu, kam dal podnět kvůli zásahům exministra spravedlnosti Štefana Harabina, který často měnil soudní senát.

Analytik tvrdí, že Valko byl z případu nesvůj. „Řekl mi, že firma, která peníze vymáhá je zástěrka. Je prý za tím spousta špinavých zájmů a hlavně domácích hráčů. Ne někoho z ciziny,“ vysvětluje.
 
Soud měl pokračovat 28. října. V poslední chvíli přišla ze strany Tiposu námitka zaujatosti vůči jednomu členu senátu. Pojednávání bylo odročeno. Tipos změnil i advokáta a říká se, že se jím měl stát právě Valko.

„Tipos má stát před nejvyšším soudem a nemá právního zástupce? Musí mít! A kdo by to mohl být? Přece Valko, protože on jediný ovládal tuto záležitost do detailů, včetně pozadí, a i proto zastupoval Tipos u Ústavního soudu. Bylo jasné, že Valko do toho „udeří“ a se svým politickým vlivem a konexemi bude mít všechno pod palcem. Někdo dostal strach, že by to mohla být Harabinova politická i profesní „smrt“. Přikláním se k tomu, že za celou věcí může být spor Tiposu, ale nevylučuji samozřejmě jiné pozadí vraždy. Nebyla to ale vražda z vášně nebo v afektu, jak někdo účelově šíří z vnitra,“ myslí si Žitný.“

Oficilální rozloučení s Ernestem Valkem se uskuteční zítra.

Související