Irsko jedná o čerpání finanční pomoci ze stabilizačního fondu Evropské unie a pravděpodobně pomoc dostane. Tvrdí to dva zdroje agentury Reuters.

Irské ministerstvo financí to ale vzápětí pro agenturu Bloomberg popřelo.

"Irsko má zajištěné financování do poloviny roku 2011. O nouzové financování z fondu EU jsme nežádali," uvedl irský ministr financí Brian Lenihan v e-mailu agentuře Bloomberg.

"Jednání probíhají a budou využity peníze z Fondu finanční stability Evropské unie (EFSF). Nebude žádné krácení (splatných závazků) ani žádná restrukturalizace, nic takového. Je velmi pravděpodobné, že Irsko pomoc dostane," řekl jeden zdroj Reuters.

Druhý zdroj agentuře potvrdil, že Irsko skutečně o pomoci jedná, ačkoliv irská vláda i Brusel tvrdí opak. "Mezi EU a Irskem se jedná o využití půjčky z EFSF v blíže neurčeném objemu," řekl druhý zdroj.

Zvládneme to, tvrdí Irové

Irsko by mohlo čerpat prostředky ze stabilizačního fondu pro země eura. Ten v celkové sumě 750 miliard eur založila Evropská unie letos v květnu s cílem zabránit šíření dluhové krize z Řecka, kterému EU a měnový fond na jaře schválily pomoc ve výši 110 miliard eur.

Pochybnosti, že Irsko zvládne své problémy samo, dopadly i na euro. Jeho kurz ve čtvrtek  klesl až na 1,3642 dolaru nejníže za posledních pět týdnů. Během pátku se sice euro vzpamatovalo k 1,3702 USD/EUR, ale irské zprávy jsou předzvěstí dalších "černých mračen", která se nad jednotnou evropskou měnou stahují.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru