Kolik bude stát reforma a kde na ni vláda vezme

Snížení sociálního pojištění o 3,5 procenta: -36 miliard
Premiér Nečas by rád současně s reformou firmám snížil o 3,5 procenta sociální pojištění. Kvůli tomu by z rozpočtu ročně vypadlo 36 miliard korun.

Vyvedení tří procent ze mzdy do fondů: -18 miliard
Podle rok staré studie OECD by možnost vyvést ze státního systému do fondů tři procenta ze mzdy připravila stát ročně o 18 miliard. Pokud by ale reforma byla povinná pro všechny, byl by výpadek vyšší.

Zvýšení DPH na 17 procent: +46 miliard
Díky zvýšení nižší sazby DPH o sedm procent by si rozpočet polepšil o 46 miliard.

Příjmy z dividend a privatizace: +9 miliard
I když vláda zvýší DPH na 17 procent, bude potřebovat z dividend či privatizace aspoň devět miliard ročně.

Ministr práce Jaromír Drábek začíná doslova sprintovat s přípravou velké důchodové reformy, která má hlavně lidi pod 40 let motivovat, aby si mnohem víc než do teď přispívali na svou penzi ze svých vlastních úspor.

"Do konce roku chci o reformě jednat v koalici, s opozicí a se sociálními partnery, poté v prvním čtvrtletí předložím její návrh a účinná by měla být reforma od začátku roku 2012," řekl HN Drábek.

Jeho plán je ale podle předních českých odborníků na důchody až příliš odvážný. "To je extrémně ambiciózní. Obávám se, že je to science fiction. Reálný je podzim 2012, ale to by se teď reforma musela na rok a půl stát naprostou prioritou vlády," brzdí Drábkův optimismus Vladimír Bezděk, který v červnu s dalšími experty vypracoval návrh, z něhož chce vláda při psaní reformy vycházet.

Bezděka ještě opravíme

Už teď je ale jasné, že vláda docela radikální návrh Bezděkovy důchodové komise změní. Bezděk Nečasovu týmu radil snížit důchodové pojištění z dnešních 28 na 23 procent a následně ještě lidem umožnit, aby si mohli další tři procenta vyvést ze státního systému do penzijních fondů. K nim by si pak museli přidat další tři procenta hrubé mzdy ze svého.

Jenže díky tomuhle návrhu Bezděkovy komise by - i v případě, že by si všichni lidé nepřesměrovali tři procenta ze mzdy do penzijních fondů - z už tak zadluženého důchodového systému vypadlo dalších zhruba 70 miliard. A tenhle výpadek by stát nepokryl ani plánovaným sjednocením DPH na 19 procent, které by přineslo jen necelých 50 miliard ročně.

Navíc experti z Bezděkova týmu navrhovali, aby si museli tři procenta ze státního systému povinně vyvázat všichni lidé mladší 40 let.

Jenže premiéru Petru Nečasovi připadá návrh Bezděkovy komise moc radikální. Kvůli tomu, že má už dnes důchodový účet schodek přes 30 miliard, by nejradši důchodové pojištění vůbec nesnižoval.

Místo toho by rád spolu se spuštěním velké reformy o 3,5 procenta snížil sociální pojištění firmám. Ale hlavně: Nečas zásadně odmítá návrh Bezděkovy komise, aby byla důchodová reforma pro lidi mladší 40 let povinná. "Nedovedu si představit, jak by stát nutil občany používat část svých daní nebo odvodů a posílal je na soukromé fondy," vysvětluje Nečas. Mírnější varianta se líbí i ministru Jaromíru Drábkovi. "Je to určitě jedna z přijatelných variant, říká Drábek.

Vydělají hlavně ti bohatší

Na velké důchodové reformě vydělají hlavně lidé s vyššími příjmy. Zatímco člověk s hrubým platem 70 tisíc měsíčně by si - v případě možnosti vyvést tři procenta - mohl přesměrovat na svůj penzijní účet 2100 korun, zaměstnanec s platem 15 tisíc korun by si mohl vyvést jen 450 korun. Oba by pak dostávali nižší státní důchod, což je hlavní důvod, proč chce vláda reformu provést. Vláda ale ještě neřekla, o kolik by se důchod snižoval.

I skromnější vládní varianta reformy, která by snížila sociální pojištění o 3,5 procenta a umožnila by lidem přesměrovat tři procenta hrubé mzdy ze státního systému do soukromých fondů, ale bude dost drahá. Kvůli snížení odvodů firmám o 3,5 procenta přijde stát zhruba o 36 miliard ročně a na vyvedení tří procent z povinného systému si bude muset připravit dalších minimálně 18 miliard.

Nečas chce sice kvůli zaplacení důchodové reformy zvýšit nižší sazbu DPH z dnešních 10 na zhruba 17 procent, ale to by přineslo státu jen 46 miliard. Dalších zhruba devět miliard by tak musela vláda najít na penzijní reformu jinde.

Nečasův tým zatím jen nejasně mluví o tom, že by rád na doplacení reformy použil výnosy z dividend ČEZ nebo z prodeje akcií dalších státem ovládaných podniků. Konkrétní plán, jak reformu zaplatí, ale zatím vláda nemá.