Co schválí senátoři

Nemocenské pojištění

Senátoři potvrdí odklad snížení nemocenského pojištění, které platí firmy za své zaměstnance. To mělo původně klesnout o 0,9 procenta. Stát díky domu příští rok ušetří 9,8 miliardy.

Zdanění stavebního spoření

Stát zpětně za rok 2010 zdaní podporu stavebního spoření 50 procenty a začne od roku 2011 danit úroky z vkladů na stavební spoření 15 procenty. Získá tak ročně 7,5 miliardy.

Snížení sociálních dávek

Senátoři schválí i omezení porodného jen na nejchudší rodiny, snížení příspěvku na péči o hendikepované v prvním stupni postižení z dvou tisíc na 700 korun měsíčně, zrušení sociálního příplatku i snížení čtyřleté rodičovské. Celkem tak stát díky ušetří šest miliard.

Zvýšení přímých daní

Senát prosadí snížení slev na dani o 100 korun měsíčně. Stát získá 4,6 miliardy. Ty můžou, ale nemusí, jít na povodně.

Dvě desítky příznivců iniciativy ProAlt blokovaly ráno vstupy do sídla Senátu. Protestovali tak proti tomu, aby Senát v předvolební složení projednával vládní úsporné zákony. Na přicházející volali, že schůze je protiústavní.

Policisté vstupy uvolnili až kolem 09:00, kdy předseda Senátu Přemysl Sobotka ohlásil odklad začátku schůze o čtvrthodinu. "To, co se odehrává, není v rámci demokracie přijatelné," uvedl Sobotka.

Také předseda senátorů ČSSD Petr Vícha k jednání demonstrantů uvedl, že "takové násilí" by se dít nemělo. Protestující podle něj odmítali do sídla Senátu vpouštět i ty, kteří chtěli hlasovat proti zrychlenému projednání zákonů.

Demonstranti vstupy z Valdštejnské ulice blokovali tím, že stáli vedle sebe a drželi transparent s nápisem: "Neústavní schůze!!! Nespravedlivé škrty". "Jedná Senát a má o zásadních věcech jednat ve starém složení, přestože už proběhly volby. A minimálně z ústavy, článku 19 prostě vyplývá, že noví senátoři získávají svůj mandát datem zvolení," řekla mluvčí iniciativy ProAlt Tereza Stöckelová.

Ve stejnou chvíli, kdy pravicoví senátoři schvalovali vládní škrty za 40 miliard přes nesouhlas zástupců levice a KDU-ČSL, jak o to požádala vláda, se jednou ze dvou ústavních stížností, které chtějí tytéž úsporné zákony zrušit, začal zabývat Ústavní soud.Protest iniciativy ProAlt proti schůzi Senátu

Bráníte nám hlasovat

Stížnost kromě ČSSD totiž podali i dva noví senátoři Severočechů.cz Jaroslav Doubrava a Alena Dernerová. Podobně jako u 12 usnesení, která schválili staří senátoři před 14 dny, se totiž oběma nově zvoleným senátorům nelíbí to, že nemohou hlasovat o vládních škrtech.

"Ústava říká, že náš senátorský mandát vzniká zvolením a k němu došlo 23. října. Přesto jako nově zvolení senátoři nemáme možnost spolurozhodovat o zákonech, které jsou naprosto klíčové pro tuto zemi. Proto chceme nechat posoudit Ústavní soud, aby rozhodl, jestli nám není bráněno ve vykonávání našeho senátorského mandátu," vysvětlila včera HN Dernerová, proč s Doubravou začínají své působení v Senátu ústavními stížnostmi.

Ústavní právníci jsou přitom k námitkám senátorů docela skeptičtí. V české ústavě je sice napsané, že mandát senátora vzniká ve chvíli, kdy ho lidé zvolili, jenže proti tomu jde právo starých senátorů hlasovat o zákonech celých šest let, co jsou ve funkci.

A protože mandát starých senátorů skončí až v sobotu 13. listopadu, mají ještě dva dny plné právo o zákonech hlasovat. A právě to noví senátoři nemůžou, protože ještě nesložili senátorský slib.

Protest iniciativy ProAlt proti schůzi SenátuAť už dopadnou ústavní stížnosti ČSSD i nových senátorů na úsporné zákony jakkoli, horní komora dnes škrty ve starém složení schválila. Vládní strany měly totiž jasnou většinu 45 z 81 senátorů.

Předlohy nyní míří k podpisu prezidentu Václavu Klausovi. Opoziční ČSSD už ohlásila, že na novelu o stavebním spoření a proceduru schvalování předloh v legislativní nouzi podá ústavní stížnost. Odbory zase vyhlásily na prosinec jednodenní stávku.

"Samozřejmě jsem hlasování Senátu přijal s úlevou, protože teď vím, že návrh rozpočtu je postaven na platné legislativně," řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

V rozpravě padala i silnější slova, která nejsou v horní komoře na rozdíl od sněmovny běžná. Senátoři Vladimír Dryml a Milan Štěch (oba ČSSD) označili v diskusi Kalouska za "škůdce" a "ztělesněné zlo". Ministr financí poznamenal, že si označení odnese jako kompliment.