Mimo jiné o ruském zájmu podílet se na stamiliardové zakázce na dostavbu jaderné elektrárny Temelín hovořil ve čtvrtek v Moskvě český prezident Václav Klaus s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Klaus označil ruský zájem za "naprosto logický a pochopitelný".

Klaus je v ruské metropoli na soukromé návštěvě, nicméně v moskevském Bílém domě, sídle ruské vlády, s ním asi tři čtvrtě hodiny jednal Putin, považovaný i po odchodu z Kremlu za nejmocnějšího ruského politika. Podle hosta se hovořilo hlavně o ekonomice - a i úvodní slova obou politiků, která mohli slyšet novináři, byla věnována česko-ruskému obchodu.

"To, že ruská strana má tento zájem, je naprosto logické a pochopitelné. Myslím, že ten zájem respektujeme, a jde o to, abychom si my potom rozumně vybrali," řekl po setkání Klaus českým novinářům. "Ten fakt, že oni (Rusové) slibují, že 60 procent subdodávek půjde z naší domácí české strany, jistě bude jedním z faktorů, který bude ovlivňovat naše definitivní rozhodování," poznamenal na dotaz ČTK.

Současně připustil, že i zahraničněpolitický faktor bude důležitý. "Ale přeci jen jistý posun v mezinárodním ovzduší vidíme," dodal Klaus a upozornil, že Rusko se příští týden zúčastní summitu NATO v Lisabonu a aliance má zájem o partnerské vztahy s Ruskem. "Myslím, že i to jsou věci, které na to mají vliv," poznamenal.

Do tendru na dostavbu Temelína se kromě česko-ruského konsorcia Škoda JS-Atomstrojexport přihlásily americký Westinghouse a francouzská společnost Areva. Objem celého kontraktu, čítajícího kromě dvou nových reaktorů příslib tří dalších stejného typu, by se měl pohybovat v řádu stovek miliard korun. O vítězi tendru na dokončení Temelína by podle premiéra Petra Nečase mělo být rozhodnuto v roce 2013.

"Doufáme, že se tendr uskuteční, zúčastní se ho toto konsorcium (Škoda JS-Atomstrojexport) a zvítězí," řekl ČTK minulý měsíc ruský vicepremiér Alexandr Žukov, který byl schůzce s českým prezidentem také přítomen. Podle Klause by však stejná slova nejspíše pronesl i člen francouzské či americké vlády. S premiérem Putinem ve čtvrtek český prezident podle svých slov jednal i o dalších ekonomických projektech, nejen o Temelínu.

Související