Změna objemu investic ve fondech

(v %, mezi 2. a 3. čtvrtletím)

 

Celkový objem majetku v podílových fondech se ve 3. čtvrtletí meziměsíčně zvýšil jen o 0,01 procenta na téměř 244 miliard korun.

Zdroj: Asociace pro kapitálový trh

Podílové fondy propluly po bouřlivé první polovině roku třetím čtvrtletím v relativním klidu. Poté, co do nich v prvním kvartálu přiteklo 16 miliard korun a ve druhém z nich zase 6 miliard "zmizelo", od července do září se objem spravovaného majetku téměř nezměnil. Oproti předchozímu čtvrtletí vzrostl pouze o 0,01 % na téměř 244 miliard Kč.

Za stagnací stojí zejména klidový stav finančních trhů, které růst hodnoty majetku fondů dříve táhly. "Trh se nachází ve fázi vyčkávání. Nic zásadního se neděje, investoři čekají na nějaký impulz," uvedl pro HN analytik poradenské společnosti AWD Lukáš Buřík.

Ačkoliv navenek se na trhu podílových fondů nic nedělo, uvnitř docházelo k přesunu majetku především z peněžních fondů směrem k fondům smíšeným a dluhopisovým. Oproti 2. čtvrtletí poklesl objem investic v peněžních fondech o téměř 5 %, zatímco objem v dluhopisových fondech stoupl o 17 % na téměř 33 miliard Kč a ve smíšených o 6 % na více než 30 miliard.

"Dluhopisové fondy jsou v poslední době velmi populární, protože zajišťují slušné výnosy," vysvětlila pro HN výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh (AKAT) Jana Michalíková.

Investorům roste apetit

Naopak nízké výnosy mají na svědomí odliv z peněžních fondů, v nichž se ke konci září nacházelo přes 71 miliard korun. Dalším důvodem je i zvyšující se apetit investorů pro hledání nových příležitostí. Typický český konzervativní klient se pomalu přestává bát a chová se sofistikovaněji.

"Investoři se snaží rozkládat riziko a hledají cesty, nikoliv jak nepřijít o peníze – protože se ukázalo, že i v nejhorších dobách o ně nepřišli – ale jak vydělat," komentuje pro HN předseda AKAT Josef Beneš. "Opouštějí klidný přístav krátkodobých úložek a la vklad v peněžních fondech a přesouvají se od krátkodobých ke středně dlouhodobým investicím," dodává Beneš.

Lukáš Buřík i Josef Beneš se zároveň shodují, že se o tento trend zasloužila i rostoucí kvalita investičních zprostředkovatelů. "Kapitálový trh nemá v Česku příliš dlouhou tradici, a tak investoři začínali na produktech krátkodobějšího charakteru a také potřebovali získat důvěru ke svým poradcům. Ti již nyní také začínají objevovat potenciál jiných fondů," říká Buřík.

Do podílových fondů se ale stále investuje málo peněz, tvrdí analytik Broker Consulting Jan Šimek. "Příčinou jsou zřejmě skandály privatizačních fondů, které nemají s otevřenými podílovými fondy nic společného," domnívá se Šimek.

Větší podíl na celkovém majetku má objem investic v zahraničních fondech. Ve třetím čtvrtletí však klesl o 2,81 miliardy korun na necelých 124 miliard korun. Naopak domácí fondy vzrostly o 2,83 miliardy na téměř 120 miliard.